NEDEN SİNADA AĞIRLIKLI BATTANİYE?

Kaliteli Uyku Kaliteli Hayattır!

Evimizde sadece bir kişi bile rahat uyuyamıyorsa bu tüm aile için büyük bir sorun demektir. Rahat uyuyamayan kişi gün boyu huzursuzluk çeker ve bunu çevresine yansıtır. Rahat uyuyamayan çocuk sosyalleşmede sorun yaşar, yaşıtlarına yetişmekte zorlanır. Rahat uyuyamayan gencin okul başarısı düşer. Rahat uyuyamayan kişi yetişkinse, sosyal ve profesyonel hayatı olumsuz etkilenir.

Kalitesiz uykunun yaratacağı sıkıntılar hayatın her alanında kendini gösterir. Her 5 trafik kazasından birinin uykusuzluk nedeniyle olduğu tahmin edilmektedir. İyi uyku uyuyanların ortalama insandan daha çok kazanç elde edebildikleri de kaliteli uykunun önemine çok somut bir örnektir.

Türkiye’den Avrupa’ya ihraç edilen ilk yerli üretim ağırlıklı battaniyelerin ArGe sürecinde biz de çok uykusuz kaldık (detayları Hakkımızda kısmından okumanızı rica ederiz). Bu yüzden kaliteli uykunun değerini biliyor, sizin ve sevdiklerinizin uyku kalitesini önemsiyoruz. Şimdi gelin, büyükannelerimizin mışıl mışıl uyutan battaniyelerinin bilimle yorumlanmış hali olan ağırlıklı battaniyenin faydalarına birlikte bakalım:

Ağırlıklı Battaniyenin Faydaları

1. Uykuya Dalma Hızı

Dünyada sarılmayı, kucaklaşmayı en çok seven ülkelerdeniz. Sarılmak mutluluk hormonu da denen serotonin hormonunun üretimini arttırır. Serotonin hormonu doğal neşe ve enerji kaynağımızdır. Ağırlıklı battaniyelerimiz de size ve sevdiklerinize gece boyu tatlı bir sarılma, kucaklaşma hissi verir. Yükselen serotonin seviyesi kaygıyı azaltır, kaslarınızı gevşetir ve uykuya dalma süresini azaltır.

2. Derin Uyku

Uykumuzun bize en faydalı olduğu bölümü derin uyku olarak adlandırılan kısmıdır. Ağırlıklı battaniyenin verdiği sarılma hissinin serotonin salgılanmasına yapacağı katkıyı belirtmiştik. Yükselen serotonin seviyesi derin uyku sürenizi arttırarak uykunun bu en faydalı bölümünü uzatır. Bu da başka bir hormon olan melatonin seviyesini yükseltir. Melatonin hormonunun çok sayıda olumlu etkisinden belki de en önemlisi kanser hücrelerinin çoğalmasını engellemesidir.

Ağırlıklı Battaniyenin Faydaları
Ağırlıklı Battaniyenin Faydaları

3. Uyku Esnasında Daha Az Hareket

Uyku boyunca hepimiz az ya da çok yer değiştiririz. Vücut ağırlığınızın %8’i ile %12’si arasında seçeceğiniz ağırlıklı battaniye, size hafif bir ağırlık vererek gece boyunca yatakta dönme sayınızı azaltmaya destek olur. Yatakta hareketin azalması, sizin ve varsa yatağınızı paylaştığınız kişinin uyku kalitesini belirgin şekilde yükseltir.

4. Anksiyete ile Başa Çıkma

Ne kadar sağlıklı olursak olalım modern hayat bazen hepimize taşıyacağımızdan fazla yük veriyor. Okul ya da iş yükü, betonlaşan şehirlerin karmaşası ve küçüklerin olağan büyüme korkuları: tümü anksiyeteyi, yani kaygı seviyemizi yükseltiyor. Yüksek kaygı sürekli olarak geçmişteki üzüntülere ya da gelecekteki belirsizliklere odaklanıp şimdiyi yaşamamızı engelliyor. Ağırlıklı battaniye vücudumuza derin basınç uyarımı (deep pressure touch stimulation) vererek içinde bulunduğumuz zamana odaklanmamıza destek oluyor. Uyku kalitesinin ve uykuya dalma hızının artması sabahları daha enerjik uyanmamıza olanak sağlıyor. Bu da gün boyu yüksek performans demek!

Daha Fazla Görüntüle
Ağırlıklı Battaniyenin Faydaları
Ağırlıklı Battaniyenin Faydaları

5. Otistik/Asperger Çocuklarımıza Destek

Otizm ve Asperger birer hastalık değil farklılıktır. Doğru destekler ve eğitimle otistik/Asperger çocuklarımız da hayata katılabilir, hatta inanılmaz başarılara imza atabilirler. Tarihi değiştiren pek çok dehanın bu gruptan çıktığı düşünülmektedir. Bu durumdaki çocuklarımızın ne yazık ki uyku kaliteleri düşüktür.

Battaniyenin onların vücuduna vereceği ağırlık hissi kaslara, eklemlere ve tendonlara etki ederek kendi bedenlerini daha çok hissetmelerine yardımcı olur. Bu durum kendilerini kontrol edebilmek için vücut farkındalığı yaratır. Ayrıca ağırlıklı battaniyenin vereceği sarılma ve kucaklanma hissine en çok onların ihtiyacı vardır.

Daha Fazla Görüntüle

6. Hiperaktivite

Hiperaktivite özellikle çocukluk döneminde okulda ve sosyal yaşantıda geri kalmaya yol açar. Bu durumdaki çocuklar ve yetişkinler hem hiperaktivitenin doğası gereği, hem de sosyalleşme sorunlarına bağlı olarak yüksek kaygı ile baş etmek zorunda kalır. Battaniyelerimizin tatlı ağırlık hissi onların tüm vücuduna etki ederek kendini kontrol edebilmesi için farkındalığı arttırabilir. Sarılma ve kucaklanma hissiyle yükselteceği serotonin (mutluluk hormonu) hiperaktivite kaynaklı kaygıları azaltmada çok önemli rol oynar.

Daha Fazla Görüntüle
Ağırlıklı Battaniyenin Faydaları
Ağırlıklı Battaniyenin Faydaları

7. Duyusal İşleme Bozukluğu

Bu şikayetleri olan çocukların tedavilerinde derin basınç dokunuşu uyarımı (deep pressure touch stimulation) yöntemi uzmanlar tarafından sıkça kullanılır. Ağırlıklı battaniyeler de bu çocukların vücuduna fazladan hafif bir ağırlık vererek kendi bedenleri üzerindeki farkındalığı arttırır. Uyku kalitesinin artması bu rahatsızlığa sahip olan çocukların hayatlarında çok olumlu değişimler yapar.

8. Alzheimer ve Demans

Her iki rahatsızlık da motor, dil ve duygusal yeteneklerde düşüş ve hafıza kaybıyla karakterizedir. Rahatsızlık ilerledikçe beden ve zihin kontrolü azalır, bu da kontrol edilemeyen öfke nöbetlerine ve depresyona neden olur.

Her iki rahatsızlık da motor, dil ve duygusal yeteneklerde düşüş ve hafıza kaybıyla karakterizedir. Rahatsızlık ilerledikçe beden ve zihin kontrolü azalır, bu da kontrol edilemeyen öfke nöbetlerine ve depresyona neden olur.

Ağırlıklı Battaniyenin Faydaları
Ağırlıklı Battaniyenin Faydaları

9. Parkinson

İleri yaşla birlikte sıklığı artan Parkinson hastalığında beden ve zihin kontrolü kaybı yaşanır. Ağırlıklı battaniye kullanılması Parkinson’dan muzdarip bireyin kendi bedeninin daha çok farkına varmasını için pratik bir çözüm olabilir. Battaniyenin vereceği ağırlık kaslara, eklemlere ve tendonlara daha fazla duyu sinyali anlamına gelir. Bu farkındalık bedenin ve zihnin kontrolünü kolaylaştırabilir.

10. Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromunda birey, hissettiği rahatsızlık duygusunu bacaklarını istemsizce kasarak gidermeye çalışır. Bu rahatsızlıkta genel kabul gören tedaviler masaj ve gevşeme teknikleridir. Ağırlıklı battaniyenin vücuda vereceği fazladan ağırlık hissi kaslara ve eklemlere hafif uyarımlar yaparak kişinin bacaklarını kasmak yerine bu hisle rahatlamasını sağlayabilir.

Daha Fazla Görüntüle
Ağırlıklı Battaniyenin Faydaları

Ağırlıklı battaniyeler yukarıda kısaca özetlediğimiz faydalarıyla dünyada milyonlarca kişinin uyku alışkanlıklarını değiştirdi. Bu yeni uyku trendiyle ilgili daha çok bilgi almak isterseniz lütfen Bilimsel Kanıtlar yazımızı da okuyunuz.