Yaşlılarda Uyku Problemleri

Yaşlılarda Uyku Problemleri

Yaşın ilerlemesi ile birlikte uykuya dalma süresi uzar ve kaliteli bir uyku deneyimi çok daha zor hale gelir. Araştırmalara göre yaşlı bir birey; genç yetişkin bir bireye göre daha az seviyede REM (uykunun rüya görme derinliği) uykusu deneyimi yaşar. Derin uyku yaşayamamaları nedeniyle gün boyu kendilerini daha yorgun hisseden yaşlı bireyler, bu şekilde birçok rahatsızlığa da davetiye çıkarmış olur.

Çevreniz tarafından yaşlı insanların daha az uykuya ihtiyacı olduğu söylemini eminiz siz de sıkça duymuşsunuzdur. Yapılan araştırmalar doğrultusunda Ulusal Uyku Vakfı bu bilginin yanlış olduğunu ve ortalama olarak, yaşlı yetişkinlerin sağlıklı ve dinlenmiş kalmak için her gece 7 – 9 saat uykuya ihtiyacı olduğunu belirtti. Ancak ne yazık ki birçok yaşlı belli nedenlerden ötürü ihtiyaç duydukları uyku saatine erişemiyor ve 18 – 29 yaş aralığında 24 olan uykusuzluk oranı; 65+ bireylerde 39’u buluyor.

Uyku probleminin beraberinde getirdiği fiziksel düşüş, hastalıklara karşı düşük direnç ve hayat kalitesinin azalması, yaşlı bireylerinin hayatını çok daha zor hale getirmektedir.

Yaşlıların Uyku Problemleri İçin Ağırlıklı Battaniye

Yaşlılık; maalesef ki birçok rahatsızlığı ve olumsuz düşünceyi beraberinde getirir. Bu durum da da hem fiziksel hem de duygusal dürtüleri ortaya çıkararak, uykuya dalış sürecini ve uyku kalitesini etkiler. Bunun yanında yaşlanmak, uyku kalitesi eksikliğinin kaçınılmaz olduğu anlamına gelmez. Kimi insan bu problemi doktorunun tarafından önerilen reçeteli ilaçlar ile giderirken; kimileri bitki çayı vb. doğal yolları tercih eder.

Doğal uyku alternatifleri arasında yer alabilecek ağırlıklı battaniyeler, genel olarak hiperaktivite ve otizm gibi rahatsızlıklar ile ilişkilendirilmiş olsa da çoğu uyku problemine iyi gelmektedir. Kişinin vücut ağırlığının %10’u ile vücutta derin basınç simülasyonu tedavisi uygulayan ağırlıklı battaniyeler; kişide oluşan stres ve vücut dinleme isteğini en aza indirerek, kişiyi daha sakin ve az endişeli hale getirir. Bu da hastalığın hissettirdiği rahatsızlıkları unutturarak kişinin uykuya odaklanmasını ve böylece dikkatinin tamamının uykuya verilmesi sonucu derin uyku ortamı oluşturur. Gelin ağırlıklı battaniyenin yaşlılar üzerinde etki edebileceği bazı rahatsızlık türlerini birlikte inceleyelim.

Anksiyetenin Önüne Geçer

Yaşlı insanlarda olan uyku eksikliği; stres, sinirlilik, depresyon gibi rahatsızlıklarla ilişkilendirilebilir. Toplumumuzda emeklililik sonrası günlük hayatın koşuşturmacasının dışında olmanın, doğal olarak daha az stres yaşamanız anlamına geldiğine dair bir yanılgı olsa da; araştırmacılar aslında bunun tam tersi olduğunu söylüyor. Bir araştırmaya göre , “85 yaş ve üstü yaşlılar, sağlıklarının ve sosyal ilişkilerin azalmasından kaynaklı artan stres faktörleri nedeniyle diğer yaş gruplarına göre stres ve depresyona karşı daha savunmasızdır.”

Araştırmacılar, ağırlıklı bir battaniyenin stresin fizyolojik semptomlarını (kan basıncı, nabız hızı, nabız oksimetresi ve elektrodermal aktivite) nasıl etkilediğini ölçtüğünde, araştırmaya katılanların yüzde 33’ünün daha düşük elektrodermal aktivite gösterdiği sonucuna ulaşmışlardır. Çalışmaya katılanların %63’ü az endişeli hissettiklerini ve %78’i ağırlıklı battaniyeyi sakinleştirici bir yöntem olarak tercih ettiklerini söylemiştir.

Ağırlıklı battaniyenin anksiyeteye etkisi hakkında daha fazla bilgi almak için; “Anksiyeteye Ağırlıklı Battaniye ile Veda Et” adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Huzursuz Bacak Sendromunu Hissini Azaltır

Huzursuz bacak sendromu her yaştan insanı etkisi altına alabilecek bir rahatsızlık türüdür. ABD’de yaklaşık 3 milyon insan bu sendromdan muzdarip olup, rahatsızlığa sahip olanların çoğunluğunu kadınlar ve yaşlı bireyler oluşturmaktadır. Araştırmacılar, 65 yaş ve üstü kişilerin yüzde 35’inin huzursuz bacak sendromuna sahip olduklarını söylemektedir.Huzursuz bacak sendromuna sahip insanlar; bacaklarını hareket ettirmek için kontrol edilemez bir dürtü hissederler. Öyle ki bazı kişiler tarafından bu hid “iğneler ve iğneler” veya “ürpertici sürünme” hissi olarak da tanımlanmaktadır.

Bu rahatsız edici his gece boyunca çeşitli zamanlarda ortaya çıkan ve kişinin uyku ile arasında ciddi bir set örecek oranda büyük bir hassasiyet yaratır. Ağırlıklı battaniyeler vücuda derin bir baskı uygular ve birçok kişi ağırlığın vermiş oluğu rahatlık ile bacaklarındaki dürtüyü unutarak dinlendirici ve derin bir uyku sürecine başlarlar.

Ağırlıklı battaniyenin huzursuz bacağa etkisi hakkında daha fazla bilgi almak için; “Sinada ile Huzursuz Bacak Dönemine Son Veriyoruz.” adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Depresyonla Mücadeleye Yardımcı Olur

Depresyon her yaşta ortaya çıkabilecek bir rahatsızlıktır ancak özellikle yaşlılarda yaygındır. Yapılan araştırmalar, 65 yaş üstü 2 milyondan fazla insanın bir tür depresyondan muzdarip olduğunu belirtmektedir. Ulusal Yaşlanma Enstitüsüne göre depresyon, yaşlanma sürecinin normal bir parçası değildir . Başka bir deyişle, yaş tek başına depresyonun nedeni değildir ve depresif hisseden yaşlı bireyler, duygularını ve semptomlarını kaçınılmaz veya tedavi edilemez olarak reddetmemelidir.

Depresyon, uykusuzluk da dahil olmak üzere çeşitli sağlık koşullarıyla ilişkilendirilmiştir. Yapılan bi çalışma “Uyku bozukluğunun kısa ve uzun vadeli etkileri var. Depresyon, tükenmişlik, psikosomatik bozukluklar ve bağımlılıkların yanı sıra diğer ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilir.” cümlesi ile depresyonun kişi üzerindeki etkisini belirtmiştir.Aynı çalışmada, katılımcılar uyku için ağırlıklı bir battaniye kullanırken daha sakin ve daha az endişeli hissettiklerini bildirmişlerdir. Araştırmacılar, “katılımcıların battaniyeyle uyumayı sevdiklerini, uyumayı daha kolay bulduklarını ve daha iyi bir uykuya sahip olduklarını; dolayısıyla sabahları kendilerini daha dinç hissettiklerini” belirtmiştir.

Alzheimer Belirtilerini Yönetmeye Yardımcı Olur

Alzheimer, kişinin hafıza ve davranış da dahil olmak üzere bilişsel yeteneklerini etkileyen ilerleyici, geri dönüşü olmayan beyinde oluşan bir rahatsızlıktır. Yoğunluk olarak ileri yaşlarda görülen alzheimer, belirli evrelerden oluşmaktadır. İlerleyen alzheimer evrelerinde hastalık; bireyin giyinme ve diğer kişisel bakım türleri gibi günlük becerilerini yerine getirmesini engelleyebilir.

Alzheimer hastalarının maruz kaldığı problemlerin başında depresyon, anksiyete ve uykusuzluk gelir. Alzheimer’ın tedavisi olmasa da semptomları yönetmek mümkündür. Bu noktada; ağırlıklı battaniyelerin kaygıyı azaltma, depresyonu hafifletme ve uyku kalitesini iyileştirme gücünden yararlanarak; alzheimer hastalarının ihtiyacı olan derin uykuyu onlara sağlamak mümkündür.

Siz de yaşlılığın getirdiği nedenler ile uyku problemi yaşıyorsanız, Sinada Ağırlıklı Battaniye ile kaliteli ve derin bir uyku deneyimi yaşayarak, hastalıkların verdiği rahatsızlıkları azaltabilir ve yaşam kalitenizi yükseltebilirsiniz. Sinada Ağırlıklı Battaniye çeşitlerimiz yaş ve kilo aralığınıza göre değişmektedir. Yaşlılar için uyumlu olabilecek bazı Sinada Ağırlıklı Battaniye çeşitlerini sizler için aşağıda sıraladık.

Sinada ile Kazan, Kazandır!