Hamilelerde Ağırlıklı Battaniyeyle Uyku Kalitesini Arttırma

Hamilelerde Ağırlıklı Battaniyeyle Uyku Kalitesini Arttırma

Kadınlarda uyku bozuklukları erkeklere göre çok daha fazla görülebiliyor. Özellikle gebelik döneminde meydana gelen hormonal değişimler sonucu uyku düzeni de etkilenmektedir. Hamilelik döneminde sık sık görülen uyku problemi hamileliği olumsuz etkiliyor. Peki, hamile kadınlar uyku problemleri ile nasıl başa çıkabilir. Blog yazımızda gebelikte uyku sorunları ve gebelikte uyku sorunları ile nasıl başa çıkılacağını açıklayacağız.

Gebelikte Uykunun Bebeğe ve Anneye Etkisi Nedir?

Uyku fizyolojik ve karmaşık bir süreçtir. Hamilelik çok sayıda organın işleyişinde değişiklik meydana getiren bir değişim fizyolojsidir. Çünkü hamilelikte düzensiz hormon salgılama döngüsü vardır. Bu düzensiz döngü kadınların dinlenmesinde büyük bir rol oynar. REM uykusu dediğimiz derin uyku aşamasının kısalmasına ve uykuyu teşvik eden progesteron hormonunun artmasına neden olur. Bu yüzden kadınlar gebelikte daha çok uyurlar ama bu uyku o kadar etkili değildir. Uyku evrelerinin parçalanması etkili uyku üzerinde olumsuz bir etki oluşturur.

Gebelikte İlk 3 Aylık Dönemde Uyku Sorunu

Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde uyku sorunu oldukça yaygındır. Sebepleri şunlardır;

 • Sürekli idrara çıkma isteği.
 • Artan progesteron hormonu yüzünden sürekli şekerleme yapmak.
 • Değişen vücutla birlikte rahat uyku pozisyonu bulmakta zorlanmak.

Gebelikte Sonraki 3 Aylık Dönemde Uyku Sorunu

Bu dönem ilk 3 aylık sürece göre daha iyi geçer. Fakat hala yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı uyku kalitesi etkilenmektedir.

Gebelikte Üçüncü Trimester Döneminde Uyku Sorunu

Bu dönemde uyku problemleri yeniden şiddetlenir. Sık uyanma ve yine derin uykunun kısalması gebelikte uykusuzluk sorununu beraberinde getirir. Bacak krampları ve sırt ağrıları arttığından dolayı artık rahat pozisyon bulmak daha zor hale geldiği için uyku sekteye uğrar. Nefes ve göğüs ağrıları, huzursuz bacak sendromu ve pek çok neden şiddetli uykusuzluk anlamına gelir.

Hamilelikte Uyku Problemi Nasıl Çözülür?

“Rem uykusu nasıl uzatılır?” sorusunu düşündüğünüzü biliyoruz. Uyku problemini çözmek ve derin uyku probleminden kurtulmak için pek çok yol vardır. Bunun için en önemlilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Sessiz bir yatak odası ortamı sağlamak.
 • Düzenli uyuyup uyanmak.
 • Yatakta cep telefonu, bilgisayar ve televizyon gibi teknolojik aletlerden uzak durmak.
 • Doğru uyku pozisyonu bulmak.
 • İyi ayarlanmış oda sıcaklığı.

Gebelikte Uyku Problemi İçin Ağırlıklı Battaniye Neden Önemlidir?

Ağırlıklı battaniye gebelikte de kullanabileceğiniz sağlıklı bir buluştur. Hamilelikte uyku probleminde en etkili yollardan birisidir ağırlıklı battaniyeler. Hamilelerin fizyolojik açıdan destekleyen ve onların rahat uyku almasını sağlayan ağırlıklı battaniyelerin faydaları şu şekildedir;

 • Ağırlıklı battaniye serotonin, melatonin ve kortizol hormonlarını kontrol altına alarak hormon problemlerine kısmen çözüm sunar.
 • Ağırlıklı battaniyeler hamilelik döneminde artan hormonları kontrol altında tuttuğu için vücudun rahatlamasını sağlar. Böylece uykuya dalmanızı kolaylaştırarak, bütün gece bebekler gibi uyumanızı sağlar.
 • Derin bası simülasyonu oluşturduğu için, ağırlıklı battaniyeler vücutta sarılma hissi meydana getirerek güvende hissetmenizi sağlar.
 • Hamilelikte ortaya çıkan huzursuz bacak sendromunda da oldukça etkili olan ağırlıklı battaniyeler, huzursuz bacak sendromunun azalmasını sağlar. Bunun temel nedeni olarak ağırlıklı battaniyeler, huzursuz bacak sendromunda uygulanan tedavinin taklidi niteliğinde olduğu için kesin çözüm niteliğindedir.
 • Kışın sıcak, yazın soğuk tuttuğundan dolayı, ağırlıklı battaniyeler vücudun ihtiyaç duyduğu ve uyku için gerekli olan ısı seviyesini sağlar.

Ağırlıklı Battaniyenin Faydaları

Siz de gebelik döneminde uyku problemi yaşıyorsanız ve ne yaparsanız yapın bu sorunu çözemediyseniz ağırlıklı battaniye kullanmanızı öneririz. Sinada ağırlıklı battaniyeler cildin epidermis tabakasına dokunacak kadar ağırdır. Fakat bu ağırlık vücudunuzun kaldıramayacağı bir ağırlık olmadığı için hamilelikte de güvenle kullanılabilir. Sinada ağırlıklı battaniyeleri incelemek için ilgili linke göz atabilirsiniz.

Sinada ile Kazan, Kazandır!