x

Hamilelerde Ağırlıklı Battaniyeyle Uyku Kalitesini Arttırma

18.03.2021

hamilelerde-agirliki-battaniyeyle-uyku-kalitesini-artitrma.jpg (64 KB)

Kadınlarda uyku bozuklukları erkeklere göre çok daha fazla görülebiliyor. Özellikle gebelik döneminde meydana gelen hormonal değişiklikler sonucu uyku etkileniyor. Hamilelik döneminde sık sık görülen uyku problemi hamileliği olumsuz etkiliyor. Peki, hamile kadınlar uyku problemleri ile nasıl başa çıkabilir. Blog yazımızda gebelikte uyku sorunları ve gebelikte uyku sorunları ile nasıl başa çıkılacağını anlatacağız. 

Gebelikte Uykunun Bebeğe ve Anneye Etkisi

Uyku fizyolojik ve karmaşık bir süreçtir. Hamilelik çok sayıda organın işleyişinde değişiklik meydana getiren bir değişim fizyolojsidir. Çünkü hamilelikte düzensiz hormon salgılama döngüsü vardır. Bu düzensiz döngü kadınların dinlenmesinde büyük bir rol oynar. REM uykusu dediğimiz derin uyku aşamasının kısalmasına ve uykuyu teşvik eden progesteron hormonunun artmasına neden olur. Bu yüzden kadınlar gebelikte daha çok uyurlar ama bu uyku o kadar etkili değildir. Uyku evrelerinin parçalanması etkili uyku üzerinde olumsuz bir etki oluşturur. 

Gebelikte İlk 3 Aylık Dönemde Uyku Sorunu

Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde uyku sorunu oldukça yaygındır. Sebepleri şunlardır;

Sürekli idrara çıkma isteği.

Artan progesteron hormonu yüzünden sürekli şekerleme yapmak. 

Değişen vücutla birlikte rahat uyku pozisyonu bulmakta zorlanmak.

Gebelikte Sonraki 3 Aylık Dönemde Uyku Sorunu

Bu dönem ilkine kıyasla daha iyi geçer. Fakat hala yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı uyku kalitesi etkilenmektedir. 

Gebelikte Üçüncü Trimester Döneminde Uyku Sorunu

Bu dönemde uyku problemleri yeniden şiddetlenir. Sık uyanma ve yine derin uykunun kısalması gebelikte uykusuzluk sorununu beraberinde getirir. Bacak krampları ve sırt ağrıları arttığı ve artık rahat pozisyon bulmak daha zor hale geldiği için uyku sekteye uğrar. Nefes ve göğüs ağrıları, huzursuz bacak sendromu ve pek çok neden şiddetli uykusuzluk anlamına gelir.

Hamilelikte Uyku Problemi Nasıl Çözülür?

“Rem uykusu nasıl uzatılır?” sorusunu düşündüğünüzü biliyoruz. Uyku problemini çözmek ve derin uyku probleminden kurtulmak için pek çok yol vardır. Bunun için en önemlilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Sessiz bir yatak odası ortamı sağlamak.
  • Düzenli uyuyup uyanmak.
  • Yatakta cep telefonu, bilgisayar ve televizyon gibi teknolojik aletlerden uzak durmak.
  • Doğru uyku pozisyonu bulmak. 
  • İyi ayarlanmış oda sıcaklığı.

Gebelikte Uyku Problemi İçin Ağırlıklı Battaniye

Ağırlıklı battaniye gebelikte de kullanabileceğiniz sağlıklı bir buluştur. Hamilelikte uyku problemi çözümü için en etkili yollardan biridir. Peki, neden?

  • Ağırlıklı battaniye serotonin, melatonin ve kortizol hormonlarını kontrol altına alarak hormon problemlerine kısmen çözüm sunar. 
  • Kontrol altında tuttuğu hormonlar sayesinde uykuya dalmanızı kolaylaştırır ve bütün gece bebekler gibi uyumanızı sağlar. 
  • Derin bası simülasyonu oluşturduğu için sarılma hissi meydana getirerek güvende hissetmenizi sağlar. 
  • Hamilelikte ortaya çıkan huzursuz bacak sendromu için kullanılabilir. Huzursuz bacak sendromunda uygulanan tedavinin taklidi niteliğinde olduğu için bu sorunda etkilidir. 
  • Kışın sıcak, yazın soğuk tuttuğundan dolayı uyku için gerekli olan ısı seviyesini sağlar. 

 

Ağırlıklı Battaniyenin Faydaları


tek-kisilik-agirlikli-battaniye.jpg (24 KB) tek-kisilik-agirlikli-battaniye-bej.jpg (25 KB) cift-kisilik-agirlikli-battaniye-beyaz-pamuk-sateb.jpg (21 KB)

Siz de gebelik döneminde uyku problemi yaşıyorsanız ve ne yaparsanız yapın bu sorunu çözemediyseniz ağırlıklı battaniye kullanmanızı öneririz. Sinada ağırlıklı battaniyeler cildin epidermis tabakasına dokunacak kadar ağırdır. Fakat bu ağırlık vücudunuzun kaldıramayacağı bir ağırlık olmadığı için hamilelikte de güvenle kullanılabilir. Sinada ağırlıklı battaniyeleri incelemek için ilgili linke göz atabilirsiniz. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.