Uyku Kilonuzu Nasıl Etkiler?

 

Kilo; yaşam kalitemizi etkileyen en büyük faktörlerden biridir. Başlıca sağlıksız beslenmenin neden olduğu aşırı kilo problemi; hareket kabiliyeti, nefes sağlığı ve hatta sosyal hayat olmak üzere yaşam standartlarımızı oluşturan birçok konuyu etkilemektedir. Peki aşırı kilo/obeziteye neden olan tek neden sağlıksız beslenmek midir? Uyku, bir çok konuyu olduğu gibi kiloyu da yakından etkilemektedir ve kilonuzu düzene oturtmanın en temel kurallarından biri uykunuzu düzeninizi oluşturmaktır. Bunun yanında uykunun obeziteye neden olması gibi obezite de getirdiği nefes ve nabız düzensizliği, stres ve depresyon hisleri ile birlikte uykusuzluk yaratabilmektedir. Birbirini besleyen bu iki faktör sayesinde oluşan kısır döngüyü yok etmenin tek yolu ise uykuyu düzene sokacak yardımcı bir unsurdan destek almaktır.

Uykunun Obezite Üzerindeki Etkisi

 

Uykusuzluk vücudun sistemlerinin yetersiz çalışmasına neden olur. Yetersiz uyku süresinde vücut gerekli metabolik işlevlerini yerine getiremez ve bu durum glikoz tolerasyonunun ve insülin duyarlılığının düşmesine neden olarak insülin direncine yol açar. Bu sürecin düzenli olarak devam etmesi obezite temellerinin atılmasını sağlar. Bu bağlamda, obezite ile mücadele etme konusunda yeme alışkanlığı kadar uyku düzenine de dikkat edilmesi gerektiği sonucunu çıkarabiliriz. Peki uykusuzluğa neden olan temel nedenler nelerdir? Gelin birlikte göz atalım. Toplumda yapılan epidemiyolojik çalışmalarda uyku süresinin azalmasının nedeni olarak modern hayatta uzayan çalışma saatleri ve boş zaman aktiviteleri için uyuma sürelerinden yapılan fedakarlıklar saptanmıştır. Bu durum vücutta kronik bir yorgunluk oluşturur ve oluşturduğu stres ile uykuya dalma hızımızı yavaşlatır. Bunun yanında günlük hayatın oluşturduğu stres, kaygı ve derin düşünceler de uykusuzluğa yol açmaktadır.

  Uykusuzluk ve Obezite  

Tüm bunların sonucunda, derin ve kolay uykuyu destekleyici faktörlerden biri olan Sinada Ağırlıklı Battaniye’nin uykusuzluk ve obeziteye nasıl etki ettiğini gelin birlikte inceleyelim.

  Uykusuzluk ve Obezite  

Sinada Ağırlıklı Battaniye çeşitlerimiz yaş ve kilo aralığınıza göre değişmektedir. Bazı Sinada Ağırlıklı Battaniye çeşitleri aşağıda görüldüğü gibidir.

 
Sinada ile Kazan, Kazandır!