Tiroid Hastalığı Olanlar Için Uykusuzluk Nasıl Aşılır?

Tiroid Hastalığı Olanlar Için Uykusuzluk Nasıl Aşılır?

Boynunuzda köprücük kemiğinizin üstüne bulunan kelebek şeklinde olan tiroid bezinin vücutta önemli bir rolü vardır. Tiroid bezi vücudunuzdaki pek çok aktiviteyi kontrol eder ve hormonların üretimini destekler. Vücudumuzdaki endokrin bezlerinden bir tanesidir. Biz de bu hafta hazırladığımız blog yazısında tiroid hastalığı olanlar için uyku problemini önlemenin yollarını anlatacağız.

Pek çok tiroid hastalığı bulunur. Bunlardan hipertiroidizm (vücudunuzda gerekenden daha fazla tiroid hormonu üretilmesi) ve hipotiroidizm (vücudunuzda gerekenden daha az tiroid hormonu üretilmesi) olarak adlandırılan 2 tanesi çok yaygındır. Bunun yanı sıra guatr (tiroid bezinin büyümesi),  tiroditis (tiroid bezinin inflamasyonu), tiroid kanseri ve tiroidnodülleri (tiroid bezi içindeki yumrular) şeklinde adlandırılan başka hastalıklarda vardır.

Tiroid Uykusuzluk ve Yorgunluk Yapar mı?

Tiroid Hastalığı Olanlar Için Uykusuzluk Nasıl Aşılır?

Tiroid hastalığının bazı belirtileri vardır. Bunlar arasında uykusuzluk ve yorgunluk da yer almaktadır.

Hipertiroidizm

Hipertiroidizm hastaları uykuya dalmakta güçlük çekerler. Bu yüzden de kendilerini gün boyu yorgun ve bitkin hissederler. Tiroid bezinin aşırı aktivitesi uykusuzluğun en büyük sebebidir. Nabız hızlanır ve bu da geceleri uyumayı engeller. Ayrıca Hipertiroidizm hastaları gecenin bir yarısı kaygı içinde uyanır.

Hipotiroidizm

Hipotiroidizm hastalarının en büyük şikayeti yorgunluktur. Sürekli uyku hali ve uyuma isteği çok yoğundur. Buna rağmen hastalar hep yorgun ve enerjisizdir.

Tiroid Hastalığında Uykusuzluk Problemi için Öneriler

Tiroid Hastalığı Olanlar Için Uykusuzluk Nasıl Aşılır?

Tiroid hastalarına uyku konusunda şunları önerebiliriz;

Tiroid Hastalarının Rahat Uyumaları İçin Öneriler

🌤️Gün içinde uykunuz gelirse uyumayın. Bu gece uyumanıza engel olur.
🌡️Uyuyacağınız ortamın sıcaklığına dikkat edin. Ne çok soğuk ne de çok sıcak olsun.
🔌Elektronik eşyalardan uzak durun.
🌑Uyuduğunuz odanın karanlık olmasını sağlayın.
🔇Uyduğunuz ortamın sessiz olmasını sağlayın.
🫖Gün içinde kahve ve çay tüketimini sınırlandırın.
🏋🏻‍♂️Spor yapmayı ihmal etmeyin.
⏰Haftanın her günü aynı saatte yatın ve kalkın.
🛌🏻Yatağa yattıktan sonra başka bir aktivite ile ilgilenmek için yataktan kalkmayın.
💤Ağırlıklı battaniye kullanmayı deneyin.

Tiroid Hastalarında Ağırlıklı Battaniye Kullanımı Ne İşe Yarar?

Tiroid Hastalığı Olanlar Için Uykusuzluk Nasıl Aşılır?

Ağırlıklı battaniye uykuya dalmayı kolaylaştıran, gece boyu kesintisiz ve kaliteli uyumayı sağlayan ağır bir battaniyedir. İçinde cam kürecikler bulunur ve battaniyeye ağırlığı veren bu cam küreciklerdir. Böylece ağırlıklı battaniyenin etkisi derinizin altında yer alan basınç algılayıcılara ulaşır. Vücudun iki sinir sistemi olan sempatik ve parasempatik sinir sistemlerine etki ederek hormonlarınızı kontrol eder. Dolayısıyla ağırlıklı battaniye kullanımı tiroid hastalarında uykusuzluk ve yorgunluk problemini çözer.

Ağırlıklı Batteniyenin Faydaları

Ağırlıklı Battaniye Tiroid Hastalarında Uykusuzluk ve Yorgunluk Problemi ile Baş Etmede Başarılıdır

Vücudun endişe ve kaygı mekanizması olan ve aslında vücudu uyaran sempatik sinir sistemi tiroid hastalarında normale göre çok daha fazla çalışır. Gece kaygı ile uyanmanın sebebi budur. Ağırlıklı battaniye sempatik sinir sistemini gece boyu kapalı tutarak vücudu rahatlatır. Böylece geceleri endişe içinde uyanma sorununa bir çözüm sunar. Kortizol hormonunu dengede tutar. Parasempatik sinir sistemini çalıştırarak nabız ve kalp atışını yavaşlatır. Vücudu rahatlatır ve kasların gevşemesini sağlar. Böylece melatonin ve serotonin hormonlarını devreye sokar. Uykuya dalmak için parasempatik sinir sisteminin bu derece etkili çalışmasına çok büyük bir ihtiyaç vardır. Tiroid hastalarında bu bazı geceler normal yollar yardımıyla devreye girmez. Bu noktada ağırlıklı battaniye oldukça faydalı bir çözümdür.

Kesintisiz bir gece uykusu ve kolay uykuya dalma sonucu geçirilen kaliteli bir gece ertesi güne hazır olmayı sağlar. Bu sayede kişi kendini gün boyu yorgun hissetmez, zindedir.

Ağırlıklı Battaniyenin Sağladığı Faydalara Dair Bilimsel Kanıtlar
Tiroid Hastalığı Olanlar Için Uykusuzluk Nasıl Aşılır?

Ağırlıklı battaniye seçimi yaparken vücut ağırlığınızı bilmeniz gerekmektedir. Vücut ağırlığınızın %7-12’sine denk gelecek ağırlıkta olan ağırlıklı battaniye sizin için doğru seçimdir. Böylece sistemlerinize etki edebilecek kadar ağır battaniyeyi bulmuş olursunuz. Ağırlıklı battaniyenin bundan daha fazla ağır olması istenmez. Uyku sırasında sizin için rahat olmayacaktır.

Ağırlıklı Battaniye Seçimi
Sinada ile Kazan, Kazandır!