Stresle Başa Çıkma Yöntemleri

Stresle Başa Çıkma Yöntemleri

Son dönemlerde içinde bulunduğumuz çağ ile de alakalı olarak stres hayatımızın neredeyse bir parçası haline geldi. Bu yüzden stres ile başa çıkmaya mecburuz. Fakat hayatımızı kaliteli bir noktaya taşımak, anlamlı kılmak ve yaşanabilir hale getirmek için stresi kontrol etmek önemlidir. Bu yüzden stresin nedeni olan kaynakların tespit edilmesi gerekir. Stresle başa çıkmada en etkili yöntemleri bularak stresi hayatınızdan uzaklaştırabilirsiniz.

Stresle Baş Etmenin Etkili Yolları

Stresle başa çıkmanın yollarını merak ediyor musunuz? Öyleyse size stres yönetimi hakkında biraz bilgi verelim!

1.Egzersiz Yapmak

Düzenli olarak egzersiz yapmayı hayatınızın bir parçası haline getirebilirsiniz. Böylece stresi hayatınızdan uzak tutmayı başarabilirsiniz. Egzersiz esnasında mutluluk hormonları devreye girdiği için bu etkili bir yoldur.

2. Tatil Yapmak

Stres seviyeniz arttığında küçük bir mola vermek iyi gelebilir. İş hayatınıza, ailenize ya da sevdiklerinize biraz ara verin.

3.Olumlama Yapmak

Geçmişe karşı saplantılı olmak ya da geleceği düşünmek bu andan zevk almanızı engeller. Anın olumlu yanlarına, başardıklarınıza ve kendiniz ile ilgili güzel noktalara odaklanmalısınız. Güzel şeyleri düşünmelisiniz.

4.Kendinize Net Bir Yol Çizmeye Çalışın

Belirsizlikle stres seviyesini arttırır. Bu yüzden hayatınızı mümkün olduğunca net sınırlar içinde tutmaya çalışın. Belirsizlikler gerekli detaylar değilse hayatınızdan çıkarın.

5.Enerjinizi Yöneltecek Uğraşlar Bulun

İlginizi ve enerjinizi aktivitelere yönlendirin. Dans etmek, fotoğraf çekmek, bulmaca çözmek, resim çizmek ya da bir enstrüman çalmayı öğrenmek gibi aklınıza gelebilecek herhangi bir aktivite ile hayatınızın odak noktasını değiştirebilirsiniz. Ayrıca bu tarz aktiviteler ruha iyi geldiği için stres seviyenizi azaltır.

6.Mükemmel Olmadığınızı Kabullenin

Herkes sorunsuz bir hayat ister. Fakat kimsenin hayatı mükemmel değildir. Hayata bu şekilde bakarsak en ufak bir sorunda mutsuz ve stresli oluruz. Dünyanın gerçeklerini kabul etmek önemlidir. Sorunlara çözüm odaklı yaklaşmalı ve değiştirmek için çabalamalıyız. Olmadığı noktada ise değiştiremediklerimizi kabullenmek iyi bir çözümdür.

7.Ortamdan Uzaklaşın

Eğer bir ortam sizin için çok fazla tetikleyici unsur barındırıyor ve insanlar sizin için darlatıcı oluyorsa o ortamdan uzaklaşın. Derin bir nefes alın ve kendinize gelin. Stresinizi yönetmeye çalışın.

8. Dengeli Beslenin

Dengeli beslenmek, bol sıvı almak, meyve tüketmek ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak gerekmektedir.

9. Uyku Düzeni Oluşturun

Uykusuzluk stresin ana kaynaklarından biridir. Uyku düzeni yitirildiğinde streste hayatın orta yerine yerleşir. Ayrıca stres seviyesi arttıkça uykusuzluk da artar. Hayat kalitenizin düşmemesi için uykuya ihtiyacınız var. Peki, nasıl uyuyacaksınız? Yatakta saatlerce dönüp uyuyamıyorsanız stres çoktan hayatınızı ele geçirmiş demektir. Uyku ilaçları, uyku ritüelleri, uyku meditasyonları ve daha pek çok şey bu kısır döngüyü kırmak için bu noktada imdadınıza yetişiyor. Fakat uyku ilaçları doğal bir yöntem olmadığı için bıraktığınız an bu sorununuz yeniden başlayacaktır. Ayrıca uyku ritüelleri ve uyku meditasyonu gibi yöntemler de işe yaramayabilir.

Bu noktada size ağırlıklı battaniyeyi önermek istiyoruz. Ağırlıklı battaniye vücuttaki sempatik ve parasempatik sistemi kontrol eden bir battaniyedir. Vücutta stresin oluşmasına neden olan sempatik sinir sistemini kapatırken, hormonlara etki ederek kortizol seviyesini dengede tutar. Ayrıca mutluluktan sorumlu olan hormonları devreye sokmak için parasempatik sinir sistemini açar. Böylece vücudunuz melatonin ve serotonin salgılar.

Peki, bunu nasıl yapar? Vücudun ağırlığının %7-12’si olacak şekilde seçebileceğiniz ağırlıklı battaniyeler vücuda bir ağırlık uygular. Bu ağırlık sizi rahatsız etmeyecek kadar hafif, deri altındaki basınç algılayıcalara etki edecek kadar ağırdır. Böylece sistemlere etki eder. Bu etkiye derin bası simülasyonu denmektedir. Derin bası simülasyonu tıpkı bir sarılma etkisidir ve aynı hissi verir. Böylece uyku esnasında kendinizi güvenli hissedersiniz.

Ağırlıklı Battaniyenin Stres Üzerinde Etkileri Nelerdir?

Bu noktada size ağırlıklı battaniyeyi önermek istiyoruz. Ağırlıklı battaniye vücuttaki sempatik ve parasempatik sistemi kontrol eden bir battaniyedir. Ağırlıklı battaniyeler vücutta stresin oluşmasına neden olan sempatik sinir sistemini kapatırken, hormonlara etki ederek kortizol seviyesini dengede tutar. Ayrıca mutluluktan sorumlu olan hormonları devreye sokmak için parasempatik sinir sistemini açar. Böylece ağırlıklı battaniye sayesinde vücudunuz melatonin ve serotonin salgılar.

Peki, ağırlıklı battaniyeler bunu nasıl yapar?

Vücudun ağırlığının %7-12’si olacak şekilde seçebileceğiniz ağırlıklı battaniyeler vücuda bir ağırlık uygular. Bu ağırlık sizi rahatsız etmeyecek kadar hafif, deri altındaki basınç algılayıcalara etki edecek kadar ağırdır. Böylece sistemlere etki eder. Bu etkiye derin bası simülasyonu denmektedir. Ağırlıklı battaniyeler de var olan derin bası simülasyonu, tıpkı bir sarılma etkisi ile aynı hissi verir. Böylece ağırlıklı battaniye sayesinde uyku esnasında kendinizi güvenli hissedersiniz.
Ağırlıklı battaniyenin stresle başa çıkmada etkilerini anlattığımız blog yazısının sonuna geldik.Ağırlıklı battaniye çeşitlerini incelemek için ilgili linke tıklayabilirsiniz.

Sinada ile Kazan, Kazandır!