Sporcularda Kaliteli Uyku Neden Önemlidir?

Spor günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmektedir. Bu sebepten dolayı her insanın gün içinde harekete ve egzersize ihtiyacı vardır. Fakat bazılarımız sporu profesyonel olarak yaparken bazılarımız ise sporu hobi olarak yapmaktadır. Profesyonel sporcularda serotonin artışı normal insanlara göre daha fazla olsa da, sandığımız kadar sağlık sorunlarına karşı bağışıklıkları yoktur. Bu sebepten dolayı tüm yetişkinler gibi profesyonel sporcularda da stres ve endişe problemleri görülmektedir. Hatta bazen normal insanlara göre daha fazla olabilmektedir. Örneğin; kazanmak, başarılı olmak, göz önünde olmak, ev hayatını iş hayatıyla dengede tutmak ve seyahat etmek gibi pek çok konu stres seviyelerinin artmasına sebep olabilir. 

Bunun yanı sıra uykusuzluk sorunu bütün sporcuların karşı karşıya kalabileceği bir sorundur. Bunun temel nedeni olarak, lig gibi etkinlikler söz konusu olduğunda sporcular kısa sürede çok fazla antrenmana ve maça çıkmak durumunda kalıyorlar Birde buna seyahat durumları da eklenince sporcuların uyku saatleri ve düzenleri değişebiliyor. Oysa ki sporcuların, normal insanlara göre kaliteli ve uzun uykuya daha fazla ihtiyaçları vardır. Bu haftaki blog yazımızda ise derin ve kaliteli uyku çekmek isteyen sporcuların, ağırlıklı battaniye ile nasıl bunu sağlayabileceklerini açıklayacağız.

Sporcularda Kaliteli Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Kas sisteminin oluşumunda etkili bir rol oynayan uyku düzeni, Sporcular için oldukça önemlidir. Bu sebepten dolayı profesyonel sporcular uykularını iyi bir şekilde alarak rutin bir uyku düzeni oluşturmaları gerekmektedir. Rutin bir uyku düzeni oluştururken 6 ile 8 saat uyumaya özen gösterilmelidir.

Sporcular Kaliteli Bir Uyku İçin Neler Yapmalı?

 • Profesyonel sporcular ağır ve stresli bir döngü yaşadıklarından dolayı sık sık uyumaları hem psikolojik hem de fiziksel olarak fayda sağlayacaktır.
 • Kendinize disiplinli bir şekilde rutin uyku düzeni oluşturun. Belirlediğiniz saatlerde uyuyup uyanmaya çalışın.
 • Uyurken mutlaka etrafın ısısını ideal seviyeye getirin.
 • Uyumaya karar verildiğinden itibaren vücut anatomisini destekleyecek ve derin bası sistemini oluşturacak yastık ve yorganları tercih edin.
 • Derin uykuyu desteklemek için ağırlıklı battaniyelerden yardım alabilirsiniz.

Ağırlıklı Battaniye Profesyonel Sporculara Nasıl Yardım Eder?

Profesyonel sporcuların hayatındaki stres de uyumaya engel olabilir. Bu yüzden stres ve uykusuzluk birbirini tetikler. Böylelikle az uyumak, stres başarısızlığa neden olabilir. Bu durumdan kurtulmanın en  akıllı yollarından biri ağırlıklı battaniyelerdir. Ağırlıklı battaniyeler, sempatik sinir sistemini devre dışı bırakarak gerginlik, yorgunluk ve stres gibi belirtileri ortadan kaldırır. Sadece bunu yapmakla kalmaz aynı zamanda parasempatik sinir sistemini devreye sokar ve kalp atışlarını yavaşlatarak kas gerilimini yumuşatır. Böylece spor esnasında kasılan kaslar açılarak, uykuya dalma kolaylaşır. Bunun yanı sıra sporcular uçak içerisinde seyahat ederken de bu battaniye sayesinde kolayca uykuya dalabilir. Battaniyeler tıpkı spor gibi vücudun dopamin ve serotonin salgılamasını sağlar. Peki, bunu nasıl yapar?

 • Ağırlıklı battaniyenin içinde cam kürecikler vardır. Bu cam kürecikler vücuda ağırlık uygulayarak uykuya dalmayı kolaylaştırır ve  ruhu düşüncelerden arındırır. Uykuyu kaliteli ve kesintisiz hale getirir.
 • Ağırlıklı battaniyede bulunan cam kürecikler, kortizol hormonunu dengede tutarak stresi devre dışı bırakır.
 • Ağırlıklı battaniyeler Serotonin hormonunu salgılamayı sağlayarak mutlu olmayı sağlar. Böylece spor konusunda daha başarılı olmaya ön ayak olur.
 • Daha iyi dinlenmeyi sağlar ve daha enerjik olmayı sağlar.
 • Kişiyi sakinleştiren ve yatıştıran ağırlıklı battaniyeler odaklanmayı kolaylaştırır. Böylece sporcular sadece spora odaklanabilir.
 • Deep Touch Simulation” etkisine sahip ağırlıklı battaniyeler  ile sarılma hissi oluşturarak güven ortamı oluşturur.

Ağırlıklı battaniye seçimine değinecek olursak premium malzemelerle üretilmiş battaniyeler tercih edilmelidir. Uyku esnasında kaymacak şekilde tasarlanmış ve vücut ağırlığına uygun gerekli ağırlığı sağlayan battaniyeler seçilmelidir. Sinada ağırlıklı battaniye bu konuda profesyonel sporcuları mutlu eden bir seçimdir. Ayrıca makinede yıkanır ve kolayca kurur. Hangi mevsimde olursanız olun kullanabileceğiniz ağırlıklı battaniyeyi seçerek rahatlamaya başlayabilirsiniz.

Sinada ile Kazan, Kazandır!