Okul Ve Sınav Stresi Için Ağırlıklı Battaniyenin Önemi

Okul Ve Sınav Stresi Için Ağırlıklı Battaniyenin Önemi

Öğrenci kendi performansı ile ilgili kaygı yaşamaya başlarsa bu çoğu zaman performansına da yansır. Çalışma sıklığı artan öğrenci bu kaygıyı daha sık hissetmeye başlar. Okul ve özellikle lise - üniversite giriş sınavlarında rekabete dayalı bir sistem vardır. Bu yüzden öğrenciler durumu çoğu zaman ölüm kalım meselesi olarak algılayabilirler. Ailenin beklentisi de arttıkça öğrenci daha fazla strese girebiliyor. Bu noktada öğrencide hem kaygı hem de stres meydana geliyor. Bu haftaki blog yazımızda sizlerle bu stres ve kaygı ile nasıl başa çıkılabileceğini paylaşacağız.

Okul ve Sınav Kaygısı Nedir?

Sınav kaygısı öğrenilen bilginin sınav esnasında etkili kullanılmasını engelleyen bir durumdur. Öğrencinin başarısının düşmesine yol açan bu kaygı duygusal, zihinsel ve bedensel sıkıntılara yol açabilir. Başarısızlık korkusu, sıkıntı, tedirginlik, çalışmada isteksizlik, baygınlık hissi, karın ağrısı, uykuda düzensizlik, ağız kuruluğu, terleme, mide bulantısı ve terleme gibi bedensel rahatsızlıklar oluşturabilir. Bazen öğrencilerde zihnin boş olması, kararsızlık ve odaklanma problemleri olarak karşımıza çıkar.

Ağırlıklı Battaniye Okul ve Sınav Stresini Nasıl Azaltır?

Ağırlıklı battaniye temelde sıkıntı, tedirginlik, düzensiz uyku ve odaklanma problemlerine doğrudan çözüm sunar. Ayrıca stres ve kaygıyı ortadan kaldırdığı için okul ve sınav kaygısının genel olarak neden olduğu belirtileri de dolaylı olarak ortadan kaldırır.

Ağırlıklı battaniyenin içi cam kürecikler ile doludur. Bu yüzden diğer battaniyelere göre daha ağır bir battaniyedir. Ağırlıklı battaniyenin sağladığı bu ağırlık stres ve kaygıya etki eden bir ağırlıktır. Bu ağırlık sayesinde vücuda derin bası dokunuşu uygular. Derin bası dokunuşu vücudun stres seviyesini kontrol eder ve uykuya dalmayı kolaylaştırarak uyku düzeni sağlar. Derin bası simülasyonu okul ve sınav stresine ve bunun neden olduğu belirtilere neden olan sempatik sinir sistemini kontrol altına alır. Bu sistem aslında vücudun bir alarm sistemi olarak işe yarasa da okul ve sınav çağındaki çocuklarda fazla devreye girdiği için onların hayatını zorlaştırabilir. Bu yüzden ağırlıklı battaniye bu olumsuz durumu ortadan kaldırır. Bunun yanı sıra parasempatik sinir sistemini devreye sokar. Bu sistemin devreye girmesi ile birlikte serotonin ve melatonin  salgılanmasını sağlayarak huzurlu bir gece geçirmeyi sağlar. Böylece gün boyu bu huzur hissi devam eder.

Ağırlıklı Battaniyenin Okul ve Sınav Kaygısını Azaltması İçin Hangi Özelliklere Sahip Olması Gerekir?

Ağırlıklı battaniyenin aşağıda saydığımız özelliklere sahip olması önemlidir;

 • Tüm ağırlık vücuda eşit olarak dağılmalı ve vücuda eşit ağırlık uygulamalıdır.
 • Vücut ağırlığına uygun ağırlığa sahip olmalıdır.
 • Uyku esnasında cam kürecikler tek bir noktada toplanacak şekilde hareket halinde olmamalıdır. Sabitlenmelidir.
Okul Ve Sınav Stresi Için Ağırlıklı Battaniyenin Önemi
 • Cam kürecikler sağlıklı olduğu için ürün plastik kürecik içermemelidir. Böylece kolay yıkanır ve kurur. Koku yapmaz.
 • Ağırlık deri altı basınç algılayıcılara yeterli miktarda ulaşmalıdır. Aşağıdaki görseli inceleyerek detaylı bilgi alabilirsiniz.
Okul Ve Sınav Stresi Için Ağırlıklı Battaniyenin Önemi

Ağırlıklı yorganın faydalarına dair detaylı bilgi için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.

Ağırlıklı Yorganın Sağladığı Faydalara Dair Bilimsel Kanıtlar

Sınav ve Okul Stresi için Uygun Ağırlıklı Battaniyeyi Nasıl Seçebilirim?

Okul ve sınav stresi genel olarak gençler için geçerli bir rahatsızlıktır. Bu yüzden gençlere özel bir ağırlıklı battaniye seçilmelidir. Ortalama vücut ağırlığının %7-12’si kadar ağır bir ağırlıklı battaniye seçilmelidir. Genellikle 6 kiloluk ağırlıklı battaniye bu durum için uygun bir seçimdir.

Ağırlıklı Battaniye Kullanımında Kimler Dikkatli Olmalı?

Ağırlıklı battaniye kullanımı konusunda doktora danışması gereken kişiler şunlardır;

 • Solunum problemi olanlar
 • Kan dolaşımı problemi olanlar
 • Bir ameliyat geçirmiş ve iyileşme sürecinde olanlar
 • Epilepsisi olanlar
 • Kalp ritim bozukluğuna sahip olanlar
 • Hipertansiyonu olanlar
 • Astım hastalığı olanlar
 • Uyku apnesi olanlar

Sinada ağırlıklı battaniye bir ağırlıklı battaniyenin etkili olması için saydığımız bütün özelliklere cevap vermektedir. Cam kürecikler ile üretilmiştir ve bu cam kürecikler 5x5 veya 7x7 karecikler arasına elyaf arasına dikilerek tasarlanmıştır. Bu sayede uyku esnasında tek bir noktada toplanmaz ve vücuda eşit ağırlık uygular. Farklı ağırlık çeşitlerine sahip olduğu için kilonuz için uygun ağırlığı bulmanız mümkündür. Sınav ve okul stresi ile başa çıkmak için ağırlıklı battaniye çeşitlerimize göz atabilirsiniz.

Sinada ile Kazan, Kazandır!