Odaklanma Ve Konsantrasyon Sorunu Nasıl Çözülür?

Odaklanma Ve Konsantrasyon Sorunu Nasıl Çözülür?

Odaklanma ve konsantrasyon sorunu özellikle çocukları ve yoğun iş yaşamındaki yetişkinleri etkiliyor. Sürekli bilgi akımı ve çevrede meydana gelen uyarıcılar odaklanma sorunu yaşamaya neden oluyor. Bu da verimli ve etkin olmayı engelliyor. Odaklanma ve konsantrasyon sorunu psikolojik, stres ve kalıtsal temelli nedenlere dayanabiliyor. Bu haftaki blog yazımızda bu problemin üstesinden gelme yöntemlerini anlatacağız.

Odaklanma ve Konsantrasyon Sorunu için Çözüm Önerileri

Yazımızın bu kısmında size odaklanma ve konsantrasyon teknikleri hakkında bilgileri aktarmak istiyoruz. Yapabileceklerinizi şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Spor yapmak ve yürüyüş gibi fiziksel aktivitelere yönelmek
  • Bir uzmandan destek almak
  • Kişisel odaklanma teknikleri  geliştirmek
  • Kendinize bir görev listesi oluşturmak
  • Birden fazla işi aynı anda yapmaya çalışmamak
  • Sağlıklı beslenmek
  • Düzenli ve kaliteli uyku uyumak
  • Düzenli beyin egzersizi yapmak
  • Bulmaca çözmek ve zeka oyunlarına yönelmek

Odaklanma ve Konsantrasyon Probleminde Uykunun Önemi

Odaklanma Ve Konsantrasyon Sorunu Nasıl Çözülür?

Uyku herkes için önem taşıyan bir eylemdir. Uyku problemi yaşayan kişilerde odaklanma ve konsantrasyon problemi diğer kişilere göre çok daha fazla görülmektedir. Uyku eksikliği sürekli uykulu ve halsiz olmanıza neden olduğu için konsantrasyon eksikliğine de yol açması muhtemeldir. Gün boyu enerjiniz olmadığı için uykusuzluk da sizin için bir uyarıcıya dönüşecektir. Bu yüzden uyku problemi odaklanma konusuna neden olan en büyük faktörlerdendir.

Ağırlıklı Battaniye ile Kaliteli Uyku Deneyimi: Odaklanma ve Konsantrasyon Problemini Aşın!

Odaklanma Ve Konsantrasyon Sorunu Nasıl Çözülür?

Odaklanma problemini çözmek için sadece uyumak yetmez, kaliteli bir uykuya ihtiyacınız vardır. Kaliteli uyku ise REM uykusu dediğimiz o derin uyku sürecinin kişiye yetecek kadar olmasında saklıdır. Eğer uyku problemi yaşıyorsanız REM uykusu süreniz oldukça azdır. Bu da odaklanma probleminizin devam etmesine neden olur. Ağırlıklı battaniye size ihtiyacınız olan kaliteli uyku deneyimini yaşatır. Ağırlıklı battaniye kişiye sarılma hissi verir. Bu sarılma hissi serotonin salgılanması için büyük bir katkı sağlar. Serotonin seviyesi derin uyku süresini uzatmada etkili bir hormondur. Böylece kaliteli uyku uyuyabilirsiniz.

Kaliteli uyku uyumayı sağlayan sarılma hissi nasıl çalışır? Ağırlıklı battaniye vücuda belirli bir ağırlık uygular. Uyguladığı bu ağırlık vücudun deri altında bulunan basınç algılayıcılara etki eder ve vücudun sistemlerini harekete geçirir. Vücudun mutluluktan sorumlu hormonlarının kontrolünü sağlayan parasempatik sinir sistemini devreye sokar. Kalp atışlarını yavaşlatır, kasları gevşetir. Melatonin ve serotonin hormonu böylece aktif hale gelir. Tüm bunlar kaliteli uyumayı sağlar. Böylece gün içinde yaşadığınız odaklanma ve konsantrasyon problemi ortadan kalkar.

Ağırlıklı battaniye çeşitlerimizi inceleyerek odaklanma ve konsantrasyon probleminize çözüm bulabilirsiniz.

Sinada ile Kazan, Kazandır!