Çocuklarda Öğlen Uykusunun Önemi

Çocuklarda Öğlen Uykusunun Önemi

Bebeklerde ve çocuklarda, yetişkinlere oranla uykunun önemi daha büyüktür. Uyku, çocuğun bedensel ve zihinsel gelişimine fayda sağlarken, aynı zamanda öğrenme ve kavrama yeteneklerini geliştirir.  

Öğle uykusu, hemen her çocuğun direndiği ve reddettiği bir durumdur. Kimi zaman oyunlarının bölünmesi, kimi zaman yeterli enerji kaybı duymamalarından dolayı çocuklar genelde öğlen uyumak istemezler. Peki öğle uykusunun çocuklar için önemi nedir ve öğle uykusu bir çocuk için olmazsa olmaz mıdır? Gelin bu sorunun cevabını birlikte arayalım. 

Öğle Uykusunun Çocuklara Faydaları

  • Beyin Gelişimini Destekler

Bir saatlik öğlen uykusu, küçük çocuğunuzun beyin aktivitesini artırabilir ve dolaylı olarak hafızasının şekillenmesine ve öğrenme sürecine yardımcı olabilir. Çocuğun görsel ve mekansal yeteneği de bu sayede artar ve gelişim gösterir. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir uyku koçu olan Kim West “Çocuğunuzun İyi Uyumasına ve Mutlu Uyanmasına Yardımcı Olmak İçin Nazik Kanıtlanmış Çözümler” adlı kitabında, küçük çocukların uyku sırasında daha önce öğrendiği her şeyi kaydedebileceğini belirtmiştir. Bu durum da uyandıklarında o yetenek veya bilgiyi hafızalarına almalarını kolaylaştırmaktadır.

  • Vücut Gelişimini Destekler

Uzman uyku koçları, bir çocuğun öğleden sonra kestirmeye ve iyi bir gece uykusuna alışmasının, çocuğun büyümesinin ve gelişiminin optimize olması için büyük rol oynayacağını belirtti. Uyku sırasında büyüme hormonu salgılanır ve uyku eksikliği yaşayan çocukların, sağlık sorunu ve obezite riski ile karşı karşıya kalma riskleri daha fazladır.

  • Ruhsal Sağlığı Olumlu Etkiler

Düzenli öğle uykusuna sahip çocuklar daha istikrarlı bir zihinsel duruma sahiptir. Davranışsal olarak daha sakindirler, kolay telaşlanmazlar ve sorunu kolayca çözme yeteneğine sahiptirler.

  • Vücudu Dinlendirir

Öğlen uykusu, aktiviteyle dolu bir günün ardından bebeğinizin organlarını dinlenme evresine sokacaktır. 

Bu nedenle, çocuklarınızın büyümesi ve gelişimi için öğleden sonra kestirmesinin önemini öğrendikten sonra, özellikle üç ila beş yaş arası çocuklar için öğleden sonra kestirmesi için biraz zaman ayırmalısınız.

Yaş Aralığına Göre Öğlen Uykusu İhtiyacı

  • Bebekler

Yenidoğan döneminden sonra, ancak ilk doğum günlerine ulaşmadan önce bebeklerin günde iki ila dört saat öğlen uykusuna ihtiyaçları vardır.

  • Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklar

Bu yaştaki çocuklar, öğlen uykusu dahil, günde 12 ila 14 saat arasında bir uyku süreci geçirmelidir. Buna bağlı olarak günde 1 veya 2 saat öğlen uyusu almaları bu yaş grubu için yeterli olacaktır.

  • Okul Öncesi Dönemde 

Uzmanlara göre, 2 yaşından sonra her çocuğun öğlen uykusuna ihtiyacı olmayabilir. Çocuğun hareket döngüsü ve yaşam temposuna bağlı olarak değişiklik gösterebilen bu durum doktora danışılarak uygulanmalıdır. Günde 11-13 saat aralığında uykuya ihtiyaç duyan bu yaş aralığına sahip çocuklar için günde 1 saat öğlen uykusu yeterli olmaktadır.  

Okul Çağındaki Çocuklar ve Daha Büyükler: 

5 yaşından sonra çoğu çocuğun öğlen uykusuna ihtiyacı kalmaz. Ancak gün ortası dinlenmesi hareketli çocuklar için iyi bir seçim olabilir. Yine de bu süreç kısa tutulmalı, yaklaşık 30 – 40 dakika ile öğlen uykusu süresi sınırlandırılmalıdır.  

Ağırlıklı Battaniye; yaş sınırına, boya ve kiloya göre sınıflandırılmakta olup, cam kürecikli yapısı sayesinde uykuya dalış sürecini hızlandırmaktadır. Siz de çocuklar için ağırlıklı battaniye ile tanışarak, çocuğunuzun öğlen uykusu sürecini kolaylaştırabilir; bunu bir alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Sinada ile Kazan, Kazandır!