Çocuğunda Hiperaktivite Bozukluğu Olan Annelere Ve Ailelere Öneriler

Çocuğunda Hiperaktivite Bozukluğu Olan Annelere Ve Ailelere Öneriler

Hiperaktif çocuklar genellikle başkaları tarafından sorun çıkaran çocuklar olarak görülmektedir. Fakat hiperaktif çocuklar doğru yönlendirildiklerinde doğru sonuçlar elde edilebilir. Bu noktada ebeveynlere büyük bir iş düşmektedir. Bu haftaki blog yazımızda hiperaktif çocukları olan ailelerin neler yapması gerektiğini anlatacağız.

Hiperaktif Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Hiperaktivite belirtisi olan çocuklarla iletişim kurarken, oldukça dikkatli ve hassas davranılması gerekmektedir. Bu noktada anne babalara büyük bir iş düşmektedir. Anne ve babalar hiperaktivite belirtisi olan çocuklarla iletişim içindeyken, dengeli bir iletişim modeli sergilemelilerdir. Bu sebepten dolayı aşağıdaki maddelere dikkat edilmelidir.

1.Enerjilerini Doğru Yönlendirmelerine Yardımcı Olun

Enerjilerini açığa çıkarmanın ve zihinlerini sakinleştirmenin yolunu bulun. Hiperaktif çocukların daha fazla enerji harcamaya ihtiyacı olabilir. Bu yüzden oyun temelli etkinliklerle onlara yardımcı olabilirsiniz. Aktivite ile onların konsantrasyonunu arttırabilirsiniz.

2.Duyguları ile Başa Çıkmalarını Sağlayın

Öfke, endişe ve üzüntü gibi duygularla başa çıkmak hiperaktif çocuklar için daha  da zordur. O yüzden kendilerini, duyguları konusunda ifade etmelerine izin verin.

3.Anlaşılabilir Konuşun

Çocuğunuzla konuşurken bütün dikkatinizi ona verin. Yaşamış olduğu endişelerine kulak verin. Ayrıca dikkati sürekli dağılıyorsa birlikte bir plan hazırlayın ve buna uymasını sağlayın.

4. Arkadaş Edinmesine Yardımcı Olun

Hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar  sosyal hayatta zorlanabilir. Özellikle çocuğunuz hiperaktivite bozukluğu nedeniyle çok konuşuyorsa, bu durum diğer çocuklar tarafından yadırganabilir. Bu konuda onunla arkadaş edinme senaryoları kurgulayın. Arkadaş edindiğinde tavırlarını gözlemleyin ve itme vurma gibi davranışlarda bulunuyorsa bunun yanlış olduğunu ona hatırlatın.

5. Ödüllendirin

Hiperaktif çocuklarda düzen sorunu baş göstermektedir. Bu yüzden düzen oluşturma konusunda ona yardımcı olun. Ona görev verin ve bu görevleri gerçekleştirdiğinde çocuğunuzu ödüllendirin. Böylece uygun davranışları kısa zamanda kavrayacaktır.

6. Rahatlamasını Sağlayın

Hiperaktivite belirtisi olan çocukların en muzdarip oldukları konu dikkat dağınıklığıdır. Bu yüzden olabildiğince onun dikkatini dağıtacak cisimlerden ve etkenlerden uzaklaştırın. Televizyon ve telefon gibi cihazlara erişimini kısıtlayın.Onun için fazla enerjisini atacağı bir ortam yaratın.

7. Ağırlıklı Battaniyeyi Deneyin

Hiperaktivite belirtisi olan bir çocuk yoğun stres, kaygı ve endişe altındadır. Oluşan problemi doğal bir süreçle çözemiyorsanız ağırlıklı battaniyeyi deneyebilirsiniz. Ağırlıklı battaniye içi cam küreciklerle dolu bir battaniyedir. Ağırlıklı battaniyede bulunan cam kürecikler çocuğunuzun vücuduna ağırlık uygular ve böylece derin basınç algılayıcılara etki ederek vücudun sinir sistemine ulaşır.

Stres ve endişe mekanizması olan sempatik sinir sistemi, muhtemelen çocuğunuzda çok fazla çalışır durumdadır. Onu huzursuz eden etkenlerden birisi de budur. Bu yüzden ağırlıklı battaniye bu sistemi kontrol altında tutarak kortizol hormonunun dengelenmesini sağlar. Böylece çocuğunuz ağırlıklı battaniye sayesinde rahatlar ve gevşer. Ayrıca ağırlıklı battaniye vücudun mutluluğundan sorumlu olan serotonin ve melatonin hormonunu devreye sokarak, çocuğunuz endişelerini bir kenara bırakır.

Ağırlıklı Batteniyenin Faydaları

Hiperaktiviteye İyi Gelecek Ağırlıklı Battaniyeyi Nasıl Seçebilirim?

Ağırlıklı battaniyelerin çocuk kategorisinde yer alan ürünleri detalıca inceleyerek seçim yapabilirsiniz. Bu noktada ağırlıklı battaniye seçerken vücuda etki edecek kadar ağır, rahatsız etmeyecek kadar da hafif olmasına dikkat edilmelidir. Seçilecek olan  ağırlıklı battaniyenin ağırlığı, çocuğunuzun  %7-12’si kadar ağır olmaldır.

 

Ağırlıklı Battaniyenin Sağladığı Faydalara Dair Bilimsel Kanıtlar
Sinada ile Kazan, Kazandır!