x

Bilimsel Kanıtlar

Ağırlıklı battaniye pediatri, geriatri, otizm spektrum bozukluğu, insomnia ve anksiyete gibi rahatsızlıklarda destek veren bir terapi yöntemi olarak kullanılır. Bilimsel olarak ağırlıklı yorganın uyku kalitesini arttırma ve duygu durumu düzenleme üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Sinada Ağırlıklı Yorgan derin bası simülasyonu etkisi ile vücuttaki noktaları terapötik olarak uyarır. Bu yöntemle uyku ve endişe problemleri geride kalır. Ağırlıklı yorganlar üzerinde yapılmış çalışmalar derin dokunuş hissinin hem çocuklarda hem de yetişkinlerde anksiyete, otizm, dikkat eksikliği gibi konularda sakinleştirici etkiye sahip olduğu belirtiliyor.

Sinada Yorganın Bilimsel Kanıtları

Uyku Problemleri

Kucaklaşmayı ve sarılmayı taklit eden ağırlıklı battaniye hormonları düzene sokarak kalp ritmini düzenliyor. Böylece sakinleştiriyor. Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde klinik tıp doçenti olarak çalışan ve Amerikan Uyku Sağlığı Akademisi sözcüsü Raj Dasgupta ağırlıklı yorganın; kronik ağrıları olanlarda ve anksiyetesi olanlarda uyumayı kolaylaştıracağını belirtiyor. Uzmana göre “Uzun süre en iyi şekilde sarılmak gibi. Geceleri yaşam boyunca yatıştırıcı hipnotik ilaçları (uyku hapları) almaya iyi bir alternatif.”

Sinada Yorganın Bilimsel Kanıtları

Bunun yanı sıra İsveç'te Gothenburg Üniversitesi tarafından 2015 yılında yapılan ve Journal of Sleep Medicine & Disorders Dergisinde yayımlanan araştırmaya 20-66 yaşlarında kronik uykusuzluk problemi bulunan 33 kişi katılmıştır. Araştırma sonucunda kronik uyku problemi olan kişilerin ağırlıklı yorgan ile birlikte uyku kalitelerinde artış tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan kişiler uyku sırasında daha az hareket ettiklerini, sakin ve huzurlu olduklarını belirtmişlerdir. Ayrıca araştırmaya katılan kişiler arasından bazıları kaygılarının olumlu yönde değiştiğini vurgulamıştır.

Sinada Yorganın Bilimsel Kanıtları

Hiperaktivite Bozukluğu

Ağırlıklı battaniyelerle ilgili daha fazla kanıta göz atacak olursak hiperaktivite bozukluğu olan 8-13 yaş arası 42 çocuğa yapılan bir araştırmaya rastlarız. Çocuklar uykusunda 2 hafta boyunca ağırlıklı yorgan kullanarak 4 hafta boyunca uyku testine tabi tutulmuştur. Ağırlıklı yorgan kullanan çocuklar için uykuya dalma süresi ve gece yarısı uyanma sayısı hiperaktivite bozukluğu olmayan çocuklarla eşit seviyeye düştü.

Sinada Yorganın Bilimsel Kanıtları

Kronik Ağrı Problemi

Kronik ağrı probleminde vücuda derin bası uygulamanın ağrı reflekslerini azaltacağı keşfedildi. Ağırlıklı yorgan bacağı yerinde tutarken ağrı hissini azaltmayı sağlar.

Sinada Yorganın Bilimsel Kanıtları

Anksiyete

Yapılan araştırmalar sonucunda derin bası uygulamasının otonomik uyarılmayı azalttığını tespit edilmiştir. Anksiyetenin semptomlarından biri olan kalp atışı gibi durumların sebebi ise bu uyarılmadır. Ağırlıklı battaniye üzerinde yapılan çalışmalara 32 kişi katılmıştır ve bu kişilerin %33’ünde kaygı problemi azalmıştır.

Sinada Yorganın Bilimsel Kanıtları

Otizm

Otizmin özellikle çocuklarda ortaya çıkan en güçlü belirtilerinden biri uykuya dalma konusunda yaşanılan güçlüktür. 2014 yılında yapılan bir çapraz araştırmada otizmli çocuklarda ağırlıklı yorgan kullanımının sağladığı faydalar ortaya koyulmuştur. Ağırlıklı yorgan otizmli çocukların uykuları konusunda onlara çok az da olsa iyileşme anlamında fayda sağlamıştır. Ayrıca otizmli çocuklar ağırlıklı yorganları sevmiştir.

Sinada Yorganın Bilimsel Kanıtları

Ağırlıklı Yorgan Nasıl Çalışır?

Sempatik sinir sistemi vücudun alarm sistemidir. Stresli bir durumla karşı karşıya gelindiğinde vücutta oluşan durumdan sorumlu olan bu sistemdir. Sempatik sinir sistemi vücudu ele geçirdiğinde; yorgun, gergin, huzursuz ve endişeli hissedersiniz. Örneğin otizm spektrumu ve duyusal işleme bozukluğu olan çocuklarda bu sistem çok fazla çalışır. Yeniden tetiklenmesi çok kolaydır. Böylece gün boyu gergin ve huzursuz hissetmek beklenen bir durumdur. Parasempatik sinir sistemi ise kalp atışını yavaşlatarak kasları gevşeten bir sistemdir. Mutlu hissetmeyi sağlar. Vücuda derin bir baskı uygulandıkça parasempatik sinir sistemi devreye girer ve mutlu hissetmenizi sağlar. Vücutta meydana gelen bu değişiklikle birlikte beynin iyi hissetmesini sağlayan dopamin ve serotonin salınımı gerçekleşir. Böylece dürtü kontrolü, dikkat, uyku ve motivasyon gibi pek çok olumlu duygu hayata geçer. Ağırlıklı yorgandan etkili bir sonuç almak için yorganın vücut kitle indeksine uygun olarak seçilmesi önemli bir noktadır. Kullanılan ağırlıklı yorgan ne çok hafif ne de çok ağır olmalıdır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.