Bebek Gelişiminde Konuşulmayanlar: Annenin Uyku Düzeni Ve Bebeklerde Duygusal Bağlanma

Bebek Gelişiminde Konuşulmayanlar: Annenin Uyku Düzeni Ve Bebeklerde Duygusal Bağlanma

Bebekli Annelerin Uyku Düzeni Nasıl Olmalı? 

Bebeğin doğduğu andan itibaren en ihtiyaç duyduğu kişi olan anne, bebeğin hem fiziksel hemde ruhsal gelişimi için oldukça aktif rol oynamaktadır.

Bebeğin gelişimine doğrudan etkisi olan annenin, bebeğe daha sağlıklı fayda sağlayabilmesi için uyku düzeni oldukça önemlidir. Düzenli uyku rutinine sahip anneler, düzensiz uyku rutinine sahip annelere göre bebekleriyle daha duygusal bir bağ kurdukları saptanmıştır.

Program Geliştirme ve Öğretim Uzmanı ve İlişki Yönetimi Danışmanı Uzman Çağatay Çakır’ın yapmış olduğu araştırmalar sonucunda; bebek geceleri duygusal ve besinsel olarak anneye ihtiyaç duyduğu için, anneyi uykusuz bırakabiliyor. Süregelen bu süreç anneyi psikolojik ve fiziksel olarak yıpratıyor

Öğretim üyesi uzman Çağatay Çakır’ın yapmış olduğu çalışmalar doğrultusunda, annelerin gece uykularını olabildiğince verimli geçirmesi gerekmektedir.

Annelerin Gece Uykusunu Verimli Hale Getirecek Küçük İpuçları

  • Bebeğiniz uykuya daldığı andan itibaren, artık sizde uykuya dalabilirsiniz. Böylelikle bebeğiniz bir dahaki uyanma vaktine kadar olan süreçte uyku ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.
  • Çok yorgun olduğunuzu düşündüğünüz anda babadan veya aile büyüklerinden yardım almayı ihmal etmeyin. Böylelikle aileden biri bebekle ilgilenirken, sizde biraz olsun dinlenme fırsatı yakalamış olursunuz.
  • Uyku esnasında fizyolojik açıdan sizin için en doğru battaniyeyi seçin. Böylece kas ve iskelet sistemini desteklediği için kısa aralıklarla uyumuş olsanız bile kendinizi gün içinde zinde hissedersiniz.
  • Bebeğinizi uyuttuktan sonra önce kitap veya hafif müzik eşliğinde uykuya dalarsanız, zihinen daha rahatlamış olacağınız için verimli bir uyku deneyimi yaşamış olursunuz

Ağırlıklı Battaniyenin Anne Uykusu Üzerindeki Etkisi

Bebekli annelerin en ihtiyaç duyduğu şey verimli ve sağlıklı bir uyku sürecidir. Tam bu noktada devreye ağırlıklı battaniyeler girmektedir. Annelerin ihtiyaç duymuş olduğu verimli uykuya yardımcı olmak için tasarlanan ağırlıklı battaniyeler, annelerin kas ve sinir sistemine etki edecek şekilde özel olarak tasarlanmıştır. 

Verimli uykuya yardımcı olan ağırlıklı battaniyeler, anne üzerinde derin baskı olarak adlandırılan sarılma hissini oluşturarak gün içinde ve gece yaşamış olduğu uykusuzluk, stres gibi etkileri baskılar. Böylelikle annenin gevşemesine yardımcı olup, vücudunun serotonin hormonu salgılamasını sağlar.

Uyku esnasında serotonin salgılayan anneler güne daha zinde ve verimli başlar. Böylelikle bebek ve anne arasında daha sıkı duygusal bağlar kurularak bebeğinkendini güvende hissetmesine yardımcı olur.

Annelerin en önemli yardımcısı olan  ağırlıklı battaniye sayfamızı ziyaret ederek, 30 gün deneme ve ücretsiz kargo fırsatlarından yararlanarak sipariş verebilirsiniz.

Kanal66 Basın Bülteni

Bebek Gelişiminde Konuşulmayanlar: Annenin Uyku Düzeni Ve Bebeklerde Duygusal Bağlanma
Sinada ile Kazan, Kazandır!