Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

Bağışıklık sistemi vücuda dışarıdan gelen zararlı maddeler ve mikroplara karşı vücudu savunan bir sistemdir. Kısaca tanımlamak gerekirse vücudun savunma sistemidir. Bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa hasta olma ihtimali o kadar düşer ve hastalıklar daha hafif atlatılır. Bağışıklık sistemi hayatta kalabilmek açısından oldukça önemli. Bağışıklık sistemi vücutta kanser ya da mikrop hücresi olduğunda bunu yok etmek için antikorlar üreterek savaşmaya başlar. Bu antikorlar yabancı maddeleri hedefine alarak yok edinceye kadar savaşır. Bağışıklık sisteminin bir hafızası vardır ve bir sonraki süreçte yeniden bu hastalık ile karşılaştığında yaşadığı deneyimi hatırlar v antikorları yeniden savaşmak için kullanır. Bu haftaki blog yazımızda bağışıklık sisteminin güçlü olması için önerileri ele alacağız.

Bağışıklık Sisteminin Güçlü Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Bağışıklık sisteminin gücünü ölçemeyiz. Çünkü bağışıklık sisteminin gücünü ölçebileceğimiz bir test yoktur. Bu sistemin gücünü hastalandığınızda kendinizce ölçebilirsiniz. Hastalığa kolay yakalanmıyorsanız ya da ayakta atlatıyorsanız bu bağışıklıklık sisteminizin başka insanlara göre daha güçlü olduğunu gösterir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı?

1.Dengeli Beslenin

Bağışıklık sisteminin zayıflamasının en büyük nedenlerinden biri beslenme alışkanlıklarının kötü olmasıdır. Bu yüzden dengeli ve düzenli beslenmek önemlidir. Haftada en az 2 gün balık yemeniz, kuru baklagil tüketmneniz, mevsim sebzelerine beslenme planında yer vermeniz, yoğurt ve kefir gibi hayvansal gıdaları tüketmeniz gerekmektedir.

2.Bol Bol Su İçin

Su vücut direncini arttırır. Bu da bağışıklığı güçlendirir. Günde en az iki litre su tüketmelisiniz. Ayrıca yaz aylarında bu miktarı arttırmanız önemlidir.

3. Egzersiz Yapın

Vücudun hareketsiz kalması sağlık açısından bir tehdittir. Mümkünse oksijenin bol olduğu alanlarda egzersiz yapmanız gerekmektedir. Böyle bir şansınız yoksa evde ya da spor salonunda da egzersiz yapabilirsiniz. Evde yaptığınız egzersizlerde camın açık olmasına dikkat edin.

4.Yeterli ve Kaliteli Uyuyun

Bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlayan en önemli etkenlerden biri uykudur. Uyurken serotonin hormonu salgılanır ve bu hormon bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlar. Bu yüzden günde 7-8 saat uyumalı ve bu uykunun kaliteli olduğundan emin olmalısınız.

Peki Ya Uyuyamıyorsanız?

Ağırlıklı Battaniyenin Uyku Üzerinde Etkisi

Ağırlıklı battaniye uyku problemini çözmek için etkili yöntemlerden biridir. Ağırlıklı battaniyelerin içi cam kürecikler ile doludur. Bu cam kürecikler sayesinde vücuda belirli bir ağırlık uygulanmaktadır. Bu ağırlık deri altı basınç algılayıcılara erişir ve vücut sistemlerine etki eder.

Vücudun iki adet sinir sistemi vardır. Bunlardan biri vücudun stres ve endişe mekanizması olan sempatik sinir sistemidir. Bu sistem sürekli çalışır halde kaldığında kişiyi rahatsız eder ve uykuya dalmasına engel olur. Sürekli endişe ve stres altında olan insanlar bu yüzden kolay uykuya dalamaz ve kaliteli bir uyku deneyimi yaşayamaz. Diğer sinir sistemi ise parasempatik sinir sistemidir. Bu sistem vücudun mutluluğundan sorumlu olan hormonların çalışmasını sağlar. Ağırlıklı battaniye sempatik sinir sistemini kontrol altına alır ve kortizol hormonunun seviyesini düşürür. Ayrıca parasempatik sinir sistemini devreye sokarak vücudun melatonin ve serotonin salgılamasını sağlar. Böylece vücut rahatlar, kaslar gevşer ve kalp atışı yavaşlar. Bu sayede vücut uykuya hazır hale gelir. Sorunsuz bir şekilde uykuya geçen vücut ise REM uykusuna dalar. Gece boyu kesintisiz uyumak bu sayede mümkün hale gelir. Sürekli kesintisiz uyuyarak bağışıklık sisteminizi koruyabilirsiniz.

Ağırlıklı Batteniyenin Faydaları

Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Ağırlıklı Battaniyeyi Nasıl Seçebilirim?

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

Ağırlıklı battaniyenin bağışıklık sisteminizi güçlendirebilecek uykuyu size sunması için bahsettiğimiz sistemlere etki edecek ağırlıkta olması gerekmektedir. Ağırlıklı battaniye için uygun ağırlık vücut ağırlığının %7-12’si kadar ağır olanıdır. Ağırlıklı battaniye bu şekilde hem sistemlere etki edecek hem de vücudunuz için ekstra ağırlık anlamına gelmeyecek.

Ağırlıklı Battaniyenin Sağladığı Faydalara Dair Bilimsel Kanıtlar
Sinada ile Kazan, Kazandır!