Babaanne Battaniyesinin Ağırlıklı Battaniyeye Dönüşümü

Babaanne Battaniyesinin Ağırlıklı Battaniyeye Dönüşümü

Birçok kişinin aile evi dışında ilk uyuduğu yerdir babaanne evi. Şüphesiz babaanne evinde uyumak dendiğinde akla gelecek ilk detaylardan biri de o ağır ama sıcacık olan yün battaniyelerdir. Hatırlar mısınız o ağır battaniyelerin altında hissettiğiniz dinginlik hissini ve uykuya nasıl kolayca daldığınızı? Peki babaanne battaniyelerinin uykuya kolayca dalmamızı sağlamasının sebebi neydi hiç merak ettiniz mi? Gelin hepimizin içini huzurla dolduran, uykuya teslim olmamızı kolay hale getiren bu ağır battaniyelerin uyku kalitemiz ile ilişkisini birlikte inceleyelim.

Babaanne Battaniyesinin Derin Uykuya Etkisi

Yaşımızın ilerlemesi ile birlikte iş stresi, duygusal değişimler, gelecek kaygısı ve çoğaltılabilecek birçok neden ile birlikte uyku kalitemiz düşer. Peki uyku sürecimizi etkileyen nedenlerden biri de; hayatımıza dahil olan değişikliklerin yanı sıra hayatımızdan çıkan rutinler olarak gösterilebilir mi?

Çocukluğumuzda uyku rutinimize dahil olan; uyku öncesi masallar, uyumadan önce içilen süt vb. bir çok faktör sayabiliriz fakat bu yazıda bu faktörler içinden babaanne evinde geçirilen ağır battaniyelerle dalınan uykuya değineceğiz.

Uzmanlara göre hepimizin çocukluğunda yer edinen o ağır ve yün battaniyeler; derin ve kaliteli bir uyku süreci geçirmemize yardımcı oluyorlar. Yün babaanne battaniyeleri ile uyku öncesi vücutta hissedilen ve rahatsız edici olmayan baskı; kişiyi oldukça hızlı bir şekilde rahatlatıyor ve uykuya odaklanmasını sağlıyor. Bu etkinin çalışma prensibinin sarılma hissi ile benzer olduğunu söyleyen araştırmacılar, ağlayan çocuğa sıkıca sarılmanın ağlamayı durdurmasının altında yatan bilimsel nedenin de bu etki olduğunu söylüyorlar.

Bu noktada büyükanne evinde kullandığımız ağır battaniyelerin uykumuza sağladığı faydanın sebebi ortaya çıkmış oluyor. Battaniyenin oluşturduğu ağırlık ve sarmalama hissi, anne kucağındaki sıcaklığı hatırlatıyor ve beyinde oksitosin salınımını arttırarak huzurlu ve güvende hissetmemizi sağlıyor. Dememiz o ki, her hatırlamamızda gülümsememize yol açan babaanne evinde geçirilen rahat uykuların altında yatan bilimsel bir gerçek var.

Babaanne Evi’nden Alınan İlham: Ağırlıklı Battaniye

Teknolojinin ilerlemesi ve geçen zamanın etkisiyle bazı geleneklerimiz şekil ve isim olarak değişmek ile birlikte hayatımıza dahil olmaya devam etmektedir. Bunlardan biri de zamanla ağırlıklı battaniye olarak piyasada yerini alan, babaannelerimizin evinden hatırımızda kalan ağır battaniyelerdir. Ağırlıklı battaniyeler, vücuda uyguladıkları derin bası sayesinde vücutta salgılanan serotonin miktarının artmasını sağlarlar. Böylece hissedilen rahatlama ve huzur hissi ile birlikte vücutta salgılanan serotonin; uyku hormonu olarak da bilinen melatonin hormonuna dönüşür. Vücutta oluşan bu değişimler sayesinde derin uykuya kolay geçiş sağlar ve kaliteli bir uyku deneyimi yaşarsınız. Ağırlıklı battaniye ve eski yün battaniyelerin niteliksel olarak saydığımız benzerliklerinin yanı sıra farklılıkları da mevcuttur.

Kullanılan malzemelerin ve dokusunun değişmesinin yanı sıra; etkisi ve sağladığı huzur ile hala aynı hisleri yaratarak kaliteli uykunun adresi haline gelen ağırlıklı battaniyenin; büyükanne battaniyesi ile arasındaki farklara gelin birlikte değinelim.

Ağırlıklı Battaniyenin Babaanne Battaniyesine Göre Avantajları

  • Kolay Temizlenir

Babaanne battaniyeleri yün olması nedeniyle temizlemesi ve kurutması oldukça güçtür. Sinada ağırlıklı battaniye çamaşır makinesinde temizlenmeye uygundur. Yıkama sonrası içerdiği cam kürecikler sayesinde diğer battaniye çeşitlerine göre çok daha kolay kurur ve koku yapmaz.

  • Alerjik Reaksiyona Neden Olmaz

Ağırlıklı babaanne battaniyeleri, yün olmaları sebebi ile çok fazla toz tutar ve astım, bronşit vb. alerjik rahatsızlıkları tetikleyebilir. Sinada ağırlıklı battaniye ise %100 pamuk saten kumaştan üretildiğinden herhangi bir alerjik rahatsızlığa neden olmaz.

  • Dekoratiftir

Ağırlıklı battaniyeler renk seçenekleri ve şık görüntüleri ile evinizin dekorasyonuna şıklık katıyor.

Siz de bu nostaljik huzuru tekrar deneyimlemek ve anılarınızı sağlığınız ile buluşturmak istiyorsanız; teknolojinin getirdiği esneklikten de faydalanarak, Ağırlıklı Battaniye çeşitlerinden size uygun ağırlık ve ölçüyü seçerek sipariş verebilir ve yaşam kalitenizdeki artışı gözlemlemeye başlayabilirsiniz.

 

Sinada ile Kazan, Kazandır!