Anne Sütünü Arttırmanın Doğal Yolu: UYKU

Anne Sütünü Arttırmanın Doğal Yolu Nedir?

Yeni doğmuş bir bebek için en önemli faktör olan anne sütü; bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimini büyük ölçekte destekler. İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin bağışıklık sistemleri, destekleyici mamalar ile beslenen bebeklere oranla çok daha kuvvetlidir. 

Anne sütünü desteklemek için annenin stressiz olması, mutlu hissetmesi, iyi dinlenmiş ve dengeli beslenmiş olması gerekir. Anne sütünü etkileyen etkileyen en önemli faktör gece uykusudur. Kaliteli bir gece uykusu deneyimi yaşayan annenin süt oranı, normale nazaran çok daha fazladır.

Uykunun Anne Sütü Üzerinde Etkisi Nedir?

Gece uykusu bebeği olan anneler için oldukça önemli bir konudur. Gece uykusunu iyi bir şekilde almış olan annelerin prolaktin hormonu yüksektir. Prolaktin hormonu yüksek olan anneler de süt bezleri daha fazla çalıştığından, sütleri daha fazla olur.

Prolaktin hormonunun daha fazla salgılanması için anneler gece uykusunu iyi bir şekilde almış olması gerekir. Böylelikle gece iyi uyuyan anneler, daha fazla süt bezi salgıladığı için bebeklerini yeterli miktarda emzirirler 

Emziren Anneler Kaç Saat Uyumalı?

Emziren annelerin belkide en fazla merak ettiği soruların başında gelmektedir. Emziren anneler genel olarak uyku düzenine çok dikkat etmelilerdir. Bunun için düzenli uykunun yanı sıra, yeterli uyku da  alınması şarttır. Bu yüzden emziren bir annenin 6 veya 8 saat gece uykusu alması gerekmektedir.

Ağırlıklı Battaniye Anne Sütüne Nasıl Etki Eder?

Gece uykusu yeni anne olan bireyler için diğer insanlardan çok daha önemlidir. Emzirme sürecinde olan bireyler geceleri süt yapımını destekleyen prolaktin hormonu salgılarlar. Tüm gün yorulan anne, gece uykusunu iyi almadığı takdirde prolaktin hormonu salgılamaz ve gün içinde sütü azalır. Böyle durumlarda gündüz uykusu deneyimi, o günkü süt ihtiyacını karşılamaya yardımcı olacaktır.

Yeni doğan bebeği ile  ilgilenme ve onun bakımıyla yakından alakadar olan yeni anne olmuş bireylerin, uzun süreli uyku deneyimi yaşama ihtimalleri düşüktür. Bu nedenle yaşadıkları kısa süreli uyku süreçlerinin deliksiz ve kaliteli niteliğe sahip olması süt üretimi için oldukça önemlidir

Ağırlıklı battaniye; anne sütü oluşumunda etkili faktörlerden biri olan uykunun, en yakın dostlarından biridir. Yapılan araştırmalar sonucu uyku kalitesini arttırdığı ispat edilen ağırlıklı battaniye; vücuda uyguladığı derin bası sayesinde vücutta salgılanan serotonin miktarının artmasını sağlar. Hissedilen rahatlama ve huzur hissi ile birlikte vücutta salgılanan serotonin; uyku kalitesinin belirlenmesinde en önemli faktör olan melatonin hormonuna dönüşür. Yalnızca geceleri aktive olan melatonin hormonu, annenin vücuduna girdiği andan itibaren bağışıklık sistemini destekler ve stresin azalmasını sağlar. Bu durum da uyku kalitesinde gözle görülür bir kalite artışı sağlamakla birlikte annenin deliksiz bir uyku deneyimi yaşamasına yardımcı olur.

Huzursuz bacak, anksiyete, depresyon vb. annenin karşılaşabileceği ve uykuyu engelleyen faktörler ile mücadele konusunda da etkisi ispatlanmış olan ağırlıklı battaniye; aynı zamanda yarattığı sarılma hissi sayesinde, annenin yaşayacağı psikolojik zorluklar ve duygu karmaşasıyla da mücadelesini destekler.

Anne sütüne etkisi klinik çalışmalarla onaylanan ağırlıklı battaniye sayfamızı inceleyip, avantajlı kargo fırsatlarımızdan yararlanabilirsiniz.

Sinada ile Kazan, Kazandır!