x

Ağırlıklı Yorgan Otizme Nasıl Etki Sağlar?

15.12.2020

sinada-home-agirlikli-yorgan-otizme-nasil-etki-saglar.jpg (58 KB)

Gelişimsel bir rahatsızlık olan otizm; sosyal etkileşimde yetersizlik, iletişim bozukluğu ve hayali ve sembolik oyunlar gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Uykuya dalma konusunda yaşanan sorun ve buna bağlı olarak gelişen huzursuzluk ağırlıklı yorgan ile kontrol altına alınabilir. Peki, ağırlıklı yorgan bu soruna nasıl çözüm sunar?

Ağırlıklı Yorgan Otizm Belirtilerini Nasıl Azaltır?

Ağırlıklı yorgan içi cam küreciklerle dolu bir yorgan olduğu için sıradan yorganlara göre daha ağırdır. Otizmli kişilerin birçoğu tarafından bu ağırlık rahatlatıcı bir etken olarak algılanır. Vücuda derin bası dokunuşu uygulayan ağırlıklı yorgan, uyguladığı bu terapi ile vücuttaki kaygıyı yatıştırır. Böylece uykuya dalmayı kolaylaştırır. Sarılma hissi veren ağırlıklı yorgan otizmli kişilerin huzurlu olmasını sağlar. 

 

Derin bası etkisi huzursuzluğa neden olan sempatik sinir sistemini durdurur. Parasempatik sinir sistemini açarak vücudun daha mutlu olmasını sağlar. Parasempatik sinir sistemini harekete geçmesi ile birlikte endorfin ve serotonin salgılanır. Kortizol seviyesi kontrol altına alınır ve uykuya dalmak kolaylaştırır. 

Ağırlıklı Yorganın Otizmin Etkilerini Azaltması İçin Hangi Özelliklere Sahip Olması Gerekir?

Ağırlıklı yorgan aşağıda sıraladığımız özelliklere sahip olduğunda otizmli kişilerin etkilerini azaltabilir; 

  • Ağırlık yorgana eşit olarak dağıtılmalıdır. Böylece vücuda eşit olarak ağırlık uygular. 
  • Vücut ağırlığına uygun ağırlığa sahip olmalıdır. 
  • Ağırlıklı yorganda bulunan cam kürecikler uyku esnasında tek bir noktada toplanmamalıdır. 


sinada-home-agirlikli-yorgani-yakindan-taniyalim.jpg (354 KB)

  • Sağlıklı olan cam kürecikler kullanılmalıdır. Cam kürecikli ağırlıklı yorganın yıkaması kolaydır. Çabuk kuruyarak koku yapmaz.
  • Yorganın basıncı deri altında bulunan basınç algılayıcılara eşit ulaşması önemlidir. Hipodermis tabakadaki algılayıcıları aktif hale getirmesi gerekir. Fakat ne çok ağır ne de çok hafif olmalıdır. Aşağıdaki görseli inceleyerek konuyu daha yakından inceleyebilirsiniz.

etkili-derin-dokunus-basinci-icin-sinada-agirlikli-yorgan.jpg (292 KB)

Ağırlıklı yorganın faydalarına dair detaylı bilgi için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız. 

Ağırlıklı Yorganın Sağladığı Faydalara Dair Bilimsel Kanıtlar

Otizmli Çocuğum için Uygun Ağırlıklı Battaniyeyi Nasıl Seçebilirim?

Çocuklar için üretilmiş ağırlıklı yorganlar bulunmaktadır. Ağırlıklı yorgan için çocuğunuzun kilosuna uygun bir seçim yapmanız gerekmektedir. Çocuk niçin üretilen ağırlıklı battaniyeler 26 - 40 kilo için uygun olup 3 kiloluk yorganlardır. Bu yorganlar 100x135 büyüklüğüne sahiptir. Çocuklar için üretilen ağırlıklı battaniyeleri gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. 

tek-kisilik-agirlikli-battaniye-beyaz.jpg (21 KB) tek-kisilik-agirlikli-battaniye-gri-wellsoft.jpg (24 KB) tek-kisilik-agirlikli-battaniye-mavi-wellsoft.jpg (28 KB)

Ağırlıklı Battaniye Kullanımında Kimler Dikkatli Olmalı?

Solunum ve kan dolaşımı problemi olan kişiler ya da ameliyat sonrası iyileşme sürecinde olanlar kullanmadan önce doktora danışmalıdır. Epilepsi ve kalp ritim bozukluğu olanlar, hipertansiyon problemi yaşayanlar, astım ve uyku apnesi gibi problemlere sahip olanlar da aynı şekilde doktora danışarak bu battaniyeyi kullanabilirler. 

Sinada ağırlıklı yorgan bahsettiğimiz tüm detaylar dikkate alınarak üretilmiştir. Cam kürecikler siz uyurken tek bir noktada toplanmaz ve vücudun her bölgesine eşit olarak dağılır. Cam küreciklerin homojen dağılmasının sırrı küreciklerin 5x5 cm kareciklere 2 kat elyaf arasına sabitlenmiş olmasıdır. Sinada ağırlıklı yorgan çeşitleri arasından kendi kilonuza uygun olan ağırlıklı yorganı seçebilirsiniz. Otizm etkilerini azaltmak için ağırlıklı yorganlarımıza göz atabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.