x

Ağırlıklı Yorgan Duyusal İşleme Bozukluğunda Nasıl Etki Sağlar?

08.01.2021

agirlikli-yorgan-duyusal-isleme-bozuklugunda-nasil-etki-saglar.jpg (65 KB)

Ağırlıklı Yorgan Duyusal İşleme Bozukluğunda Nasıl Etki Sağlar?

Duyusal işleme bozukluğu olan kişiler, çevrelerindeki insanları anlamakta zorluk çekerler. Bu karşılarındaki kişiler tarafından başarısız ve yeteneksiz algılanmalarına neden olabiliyor. Bu yüzden duyusal işleme bozukluğu olan kişiler sosyal hayata karışmaktan çekinebiliyor ve arkadaş bulmaları zor olabiliyor. SPD Avustralya'ya göre , Duyusal İşleme Bozukluğu nüfusun yaklaşık% 5'ini etkilemektedir. Bu haftaki blog yazımızda “Duyusal işleme bozukluğuna sahip olan kişilerin hayatlarını nasıl kolaylaştırabiliriz?” sorusundan yola çıkarak ağırlıklı yorganı anlattık. 

Duyusal İşleme Bozukluğu Nedir?

Duyusal işleme bozukluğu beyin ve vücudun duyusal uyaranlara uygun yanıtları düzenlemediği nörolojik bir durumdur.

 

Birden çok ve genelde çelişkili uyaranlar vardır. Kişi bu uyaranların genelde hiçbirini anlamaz. Panik ve bunalım hissi yaşar. Kişinin günlük aktiviteleri etkilenir ve insanlara uygun tepkileri veremez hale gelir. Irish Journal of Occupational Therapy'deki bir makale klinik çalışmaların bu hastalığa sahip yetişkinlerin “daha ​​fazla anksiyete, nevrotiklik, olumsuz duygulanımın yanı sıra artmış ağrı felaketine ve daha fazla uyku problemine” sahip olduğunu özetler niteliktedir. 

Duyusal İşleme Bozukluğu Uykuyu Nasıl Etkiler?

Duyusal işleme bozukluğuna sahip kişiler pijama ve çarşaflardan rahatsız olabiliyor. Uyku sırasında kendini rahat hissetmiyor. Bunun yanı sıra uyku kalitesi duyusal işlemleri de etkiliyor. Yani ortada bir kısır döngü mevcut; duyusal işleme bozukluğu olanlar uyku konusunda zorlanıyor ve uyku kalitesi duyusal işleme bozukluğunu tetikliyor.

 Ağırlıklı Yorgan Duyusal İşleme Bozukluğu Belirtilerini Nasıl Azaltır?

The Journal of Sleep Medicine and Disorders dergisinde yayınlanan "Ağırlıklı Battaniyenin Uykusuzluk Üzerindeki Olumlu Etkileri" adlı klinik bir çalışma ağırlıklı yorganların uykuya dalma konusunda yardımcı olabileceğini tespit etti. Derin bası simülasyonu olan ağırlıklı yorganlar melatonin ve serotonin hormonunu harekete geçirerek kişinin kendini güvende hissetmesini sağlar. Kortizolu dengede tutarak stres seviyesini azaltır. Böylece kişi kolayca uykuya dalabilir. 

Ağırlıklı Yorganın Duyusal İşleme Bozukluğunun Etkilerini Azaltması İçin Hangi Özelliklere Sahip Olması Gerekir?

Ağır bir yorganla uyumak etkili olmayabilir. Ağırlıklı yorganın beklenen etkiyi göstermesi için şu özelliklere sahip olması önemlidir;

  • Vücut uyku esnasında eşit dağılmış bir ağırlık ile karşılaşmalıdır. 
  • Vücut ağırlığı ile ağırlıklı yorgan ağırlığı uygun olmalıdır.
  • Uyku esnasında ağırlık sağlayan cam kürecikler toplanmamalıdır. 

sinada-home-agirlikli-yorgani-yakindan-taniyalim.jpg (354 KB)

  • Ağırlıklı yorgan cam küreciklerle üretilmelidir. Cam kürecikler sağlıklıdır. Yıkandığında kolay kuru ve kokuya neden olmaz. 
  • Ağırlıklı yorgan vücut altındaki algılayıcılara ulaşacak kadar ağır, vücuda zarar vermeyecek kadar hafif olmalıdır. 

etkili-derin-dokunus-basinci-icin-sinada-agirlikli-yorgan.jpg (292 KB)

Ağırlıklı yorgan hakkında yapılmış araştırmaları incelemek için aşağıda yer alan yazımızı okuyarak detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

Ağırlıklı Yorganın Sağladığı Faydalara Dair Bilimsel Kanıtlar


Sinada Ağırlıklı Yorgan bu beklentileri karşılar. Uyku esnasında cam kürecikler tek bir noktada toplanmaz ve vücuda eşit ağırlık uygular.  5x5 cm kareciklere 2 kat elyaf arasına sabitlenmiş formu ile beklentileri karşılar. Kilo seçenekleri vardır. Duyusal İşleme Bozukluğunun etkilerini azaltmak için ağırlıklı yorganlarımıza göz atabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.