x

Ağırlıklı Yorgan Anksiyeteye Nasıl Etki Sağlar?

01.12.2020

sinada-home-agirlikli-yorgan-anksiteye-nasil-etki-saglar.jpg (97 KB)

Kaygı ve endişe neredeyse hepimizin ortak problemi. Herkes bir noktada kendini endişeli ve kaygılı hissedebiliyor. Bazılarımızın ise ne yazık ki anksiyete problemi var. Bu yüzden yoğun endişe ve kaygı ile baş etmek zorunda kalıyorlar. Ağırlıklı yorganın kaygı ve endişe seviyenizi azaltmaya yardımcı olabileceğini biliyor musunuz?

Ağırlıklı Yorganlar Kaygıyı Nasıl Azaltır?

Ağırlıklı yorganlar derin bası dokunuşu uygulayarak çalışır. Bu derin bası simülasyonu vücut üzerinde tutarlı ve nazik bir baskı uygular. Böylece beden ve zihin daha sakin çalışır. Bu etki 2 tepki merkezinde gerçekleşir.  Ağırlıklı yorganın derin bası etkisi önce sempatik sinir sistemini kapatır. Özellikle anksiyete için bu aşama oldukça önemlidir. Sonra parasempatik sinir sistemini açar. Kalp atışı ve nefes böylece yavaşlar. Kaslar gevşer ve kan basıncı düşer. Bir anlamda bu durum vücudun stres atmasıdır. 

 

Daha sonra bu stres giderme süreci güçlendirilir. Parasempatik sinir sistemi endorfin ve serotonin salgılar. Bu hormonlar iyi hissetmeyi sağlayan hormonlardır. Kortizol hormonunu ise azaltarak stres seviyenizi düşürür. Özetleyecek olursak ağırlıklı yorgan tüm bu sistemleri çalıştırarak endişenizi kontrol altına alabilir. 

 

Yapılan araştırmalar sonucunda derin bası simülasyonunun otonomik uyarılmayı azalttığı belirlenmiştir. Anksiyetenin belirtilerinden biri olan kalp atışı gibi durumların sebebi ise bu uyarılmadır. Ağırlıklı yorgan üzerinde yapılan bu çalışmalara 32 kişi katılmıştır. Araştırmaya katılan kişilerin %33’ünde kaygı problemi azalmıştır.

Ağırlıklı Yorganın Anksiyeteyi Azaltmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olması Gerekir?

Ağırlıklı yorganın anksiyeteyi azaltabilmesi için sahip olması gereken özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İçindeki ağırlık yorgana eşit olarak dağıtılmalıdır. 
  • Ağırlıklı yorgan vücut ağırlığına uygun olmalıdır. 
  • Ağırlıklı cam kürecikler uyku esnasında bir noktada toplanmalıdır. 


sinada-home-agirlikli-yorgani-yakindan-taniyalim.jpg (354 KB)

  • İçerisinde cam kürecik bulunmalıdır. Cam kürecikler daha sağlıklıdır ve yıkama sonrası kolay kuruyarak koku yapmaz. 
  • Maksimum fayda için yorganın basıncının deri altındaki basınç algılayıcılara homojen dağılması gerekir. Deri altındaki hipodermis tabakasındaki algılayıcıları aktif hale getirecek kadar ağır olması gerekir. Bunu yaparken acıya sebep olacak kadar ve kan akışını ya da hareketleri kısıtlayacak kadar ağır olmaması önemlidir. Aşağıdaki görseli inceleyerek konuyu daha yakından inceleyebilirsiniz.


etkili-derin-dokunus-basinci-icin-sinada-agirlikli-yorgan.jpg (292 KB)

Ağırlıklı yorganın anksiyeteye ve diğer hastalıklara nasıl etki ettiğini incelemek için aşağıda yer alan linke tıklayabilirsiniz. 

Ağırlıklı Yorganın Sağladığı Faydalara Dair Bilimsel Kanıtlar

Anksiyete Problemime Uygun Ağırlıklı Battaniyeyi Nasıl Seçebilirim?

Ağırlıklı battaniyeler kiloya uygun olarak seçilmelidir. Ağırlıklı battaniyenin anksiyete konusunda etkili olması için deri altındaki basınç algılayıcılara ulaşması gerektiği için bu önemlidir. 40 - 60 kilo bir yetişkinin kullanabileceği ağırlıklı battaniye 6 kilo civarıdır. Yetişkinlere uygun ağırlıklı battaniyeleri filtreleyerek uygun seçimi yapabilirsiniz. 

Ağırlıklı Battaniye Kullanımında Kimler Dikkatli Olmalı?

Bazı kişiler ağırlıklı battaniye kullanımında dikkatli olmalı ve doktora danışmalıdır. Bu kişiler;

  • Solunum ve kan dolaşımı problemi olan kişiler.
  • Ameliyat sonrası iyileşme döneminde olan kişiler.
  • Epilepsi ve kalp ritim bozukluğu olan kişiler.
  • Hipertansiyon problemi yaşayan kişiler. 
  • Astım ve uyku apnesine sahip olan kişiler.


Sinada ağırlıklı yorgan; içinde bulunan cam kürecikler uyku sırasında vücudun her bölgesine eşit şekilde dağılacak şekilde tasarlanmıştır. Cam küreciklerinin homojen olarak dağılması için kürecikler 5x5 cm kareciklere 2 kat elyaf arasına sabitlenmiştir. Ayrıca vücut ağırlığına göre çeşitleri vardır. Anksiyete, endişe ve kaygı problemleriniz için ağırlıklı yorganlarımıza göz atabilirsiniz. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.