Ağırlıklı Battaniye ve Demans Hastaları Arasındaki İlişki

Halk arasında bunama olarak adlandırılan demans hastalığı yaş ilerledikçe ortaya çıkan rahatsızlıklardan biridir. Bu yazımızda ise demans hastalığı hakkında kısa bilgiler verilecek olup kaliteli uyku sunması ile bilinen ağırlıklı battaniyenin son evre demans hastalarının tedavisindeki etkisi açıklanacaktır.

Demans Nedir?

Demans, zihnin zaman içerisinde yitirilmesi manasına gelmektedir. Demans hastalığı; hafızayı ve düşünmeyi temelden etkileyen günlük yaşam becerilerini azaltan rahatsızlıkların genel tanımıdır. Gündelik yaşamı temelden etkileyen demans, bunama olarak da bilinmektedir. Demansın en yaygın olan türü ise Alzheimer hastalığıdır.

Demans Neden Oluşur?

Demans hastalığı, genetik ve çevresel faktörlerden kaynaklı beyin hücrelerinin zarar görmesi nedeniyle oluşan bir rahatsızlıktır. Hücrelerin zarar görmesi sonucu işlevlerini yerine getiremeyen beyin; iletişim, davranış ve düşünme yetilerini zaman içerisinde kaybeder.

Demansın Belirtileri Nelerdir?

Demans hastalığı kendini; hafıza kaybı, iletişim bozukluğu, sosyal ilişkilerde zorluk, dikkat eksikliği ve görsel algı kaybında göstermeye başlar. Demansın en yaygın belirtisi ise gündelik yaşamdaki bilgilerin unutulmasıdır. Kişi güç içerisindeki eylemlerini zamanla yitirmeye başlar. Hastalığın son evrelerinde yakınlarını tanımakta bile zorlanır. Bu sebeple hastalığın ilerlememesi için demans belirtilerine sahip kişilerin en kısa zamanda bir uzmana görünmesi tavsiye edilmektedir.

Ağırlıklı Battaniye & Son Evre Demans Hastaları İlişkisi

Ağırlıklı Battaniyenin Demans Hastaları Üzerindeki Etkisi

Son zamanlarda ağırlıklı battaniyenin çeşitli hastalıklarda iyileştirici etkisi bilimsel araştırmaların konusu haline gelmiştir. Geriatric Nursing dergisinde yayımlanan “the use of weighted blankets as a novel approach for treatment of persistent vocalizations in late stage dementia” adlı makalede ise ağırlıklı battaniyenin demans hastaları üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Araştırma sonucunda ağırlıklı battaniyenin, demans hastaları için farmakolojik (eczabilim) olmayan bir tedavi yöntemi olduğu kanıtlanmıştır. Bilimsel araştırmalar, ağırlıklı battaniyenin ileri seviye demans hastalarının tedavilerinde iyileştirici bir etki sağladığını veriler ile sunmuştur. Kaliteli ve sakin bir uyku sonrası demans belirtilerinde azalmalar gözlemlenir. Demans hastaları ve yakınları için umut vadeden bir kullanım sağlayan ağırlıklı battaniyenin derin basınç niteliği, uyku sırasında vücudun sakinleştirilmesini sağlar. Dolayısıyla rahatlayan vücutta sinir sistemi düzenlenir; duyusal yükte iyileşmeler gerçekleşir.


Ağırlıklı Battaniyenin İyileştirme Gücü Var!

Geriatric Nursing dergisinde yayımlanan makalede ağırlıklı battaniye kullanımın son evre demans hastaları tedavisinde sakinleştirici etkisi bulunduğu kanıtlanmıştır. Derin dokuma basınç simülasyonu, demans hastalarının davranışsal ifadelerinde sakinleştirici bir etki sağlar. Melatonin sentezi kaliteli bir uyku deneyimi sunarak hastaların gün içerisinde dinamik ve dinç kalmasına katkı sunar.


Ağırlıklı battaniyenin demans hastaları üzerindeki etkisi “the use of weighted blankets as a novel approach for treatment of persistent vocalizations in late stage dementia” isimli makalede ayrıntılı olarak açıklanmıştır. İlgili linke tıklayarak makalenin detaylarına ulaşabilirsiniz. Demans hastalarının iyileşmesine katkı sağlayacak ağırlıklı battaniyeyi Sinada Home kalitesiyle sipariş verebilirsiniz.

Ağırlıklı Battaniye Tercih Eden Demanslı Bireylerin Yorumları

S.G.

Teşekkürler @sinada.home otizm dostu bir işletme ve çok ilgili bir firma tüm PKOS olan ailelerimize öneriyorum.

B. Eğitim

@sinada.home biz de kullanıyoruz çocuklarda çok faydasını görüyoruz. Sakinleşmelerini sağlıyor. Sakin çocukla eğitim yapma da daha kolay oluyor.

K.A.

Destek olan herkese saolsunlar

Demans Sorunu Yaşayanların Tercih Edebileceğiniz Ağırlıklı Battaniyeler

Sinada ile Kazan, Kazandır!