Polikistik over sendromu (PKOS), üreme çağındaki kadınlarda yaygın olarak görülen hormonal bir bozukluktur. PKOS rahatsızlığına sahip kadınların adet dönemleri seyrek veya aşırı uzun olabilmekle birlikte, bu rahatsızlığa sahip kadınlarda aşırı erkeklik hormonu (androjen) seviyeleri de görülebilir. PKOS yumurtalıklarda çok sayıda küçük sıvı birikimine (folikül) neden olabilir ve düzenli olarak yumurta bırakamayabilir.

Şimdi ağırlıklı battaniyelerin arkasındaki bilimi inceleyelim.

Ağırlıklı Battaniye ile PKOS’un Olumsuz Etkilerinden Kurtulun

Polikistik Over Sendromu (PKOS) ve Uyku Arasındaki İlişki

Polikistik over sendromu gözlenen kadınlarda dönemsel olarak şiddetli karın ağrısı sebebi ile uyku problemleri gözlenmesinin yanı sıra kronik bir uyku apnesi / horlama, depresyon (ruh hali değişiklikleri) ve yüksek kan basıncı gözlemlenir. Bu unsurların tümü, rahatsız ve huzursuz bir uyku sürecine sebep olur.

Türk Uyku Tıbbi Dergisi tarafından yapılan bir araştırmaya göre PKOS'lu kadınların genelinde düşük benlik saygısına neden olacak ani duygu değişimleri, sık stres ve anksiyete görülmektedir. Bu durum kronik uyku bozukluklarına yol açmaktadır. PKOS gözlemlenen kadınlarda karında ekstra bir yağlanma artışı gözlemlenmektedir, oluşan yağlanma yumurtalıkların çatlamasını zorlaştırdığından hastalığın tetiklenmesini sağlayarak ağrının şiddetlenmesini arttırmaktadır. Bu nedenle PKOS hastlığına sahip kadınlar, kilo alımının önüne geçmek amaçlı sürekli ve sık olarak egzersiz yapmalıdır. Kadınların egzersiz aralığı ve sıklığı artması sonucunda yapılan egzersiz sonrası oluşan yorgunluk hissi ve kas ağrıları da kaliteli uykunun önüne geçen nedenler arasında yerini alır. Öte yandan PKOS'ta sıklıkla karşılaşılan obezite, anksiyete ve depresyon gibi faktörler de uykusuzluğa sebep olan depresyon ve diğer uyku bozukluğu rahatsızlıklarından biri olan olan huzursuz bacak sendromu (HBS) için risk faktörleri arasındadır. Çeşitli sebepler dolayısı ile düzenli ve kalitenin önüne geçen Polikistik Over Sendromuna karşın, düzensiz uyku ve yorgunluk ile mücadeleyi kendine görev edinmiş ağırlıklı battaniyenin bu hastalığın etkilerine ne gibi katkıları var gelin birlikte inceleyelim.


Ağırlıklı battaniyenin PKOS’a olan etkilerinden bir diğeri hastalık nedenli stresin oluşturması muhtemel olan, huzursuz bacak sendromunun önüne geçmesidir. Huzursuz bacak; kişinin bacağında oluşan rahatsızlık ve karıncalanma hissi ve sürekli olarak bacağı hareket ettirme dürtüsüne verilen genel isimdir. Kişinin günlük stres ve yorgunluk seviyesi huzursuz bacak sendromunun oluşmasına etk sağlar. Ağırlıklı battaniye stres seviyesini aşağı çekerek huzursuz bacak sendromunun oluşmasını engellemesinin yanı sıra oluşmuş HBS sendromları için de yarattığı derin bası hissi ile bacağın üzerinde bir ağırlık etkisi sağlar ve bacağın hareket etme dürtsünün önüne geçer. Ağırlıklı battaniye ve Huzursuz Bacak Sendromu arasındaki ilişkiye göz atmak için. Huzursuz Bacak konusuna değindiğimiz blog yazımıza ulaşabilirsiniz. Siz de rahatsızlık nedenli uyku problemlerinden şikayetçiyseniz, kaliteli ve derin bir uyku yaşam kalitemi etkileyecek diyorsanız Sinada Ağırlıklı Battaniye ile tanışmanızı şiddete tavsiye ederiz. Sinada Ağırlıklı Battaniye çeşitlerimiz yaş ve kilo aralığınıza göre değişmektedir. Bazı Sinada Ağırlıklı Battaniye çeşitleri aşağıda görüldüğü gibidir.

Ağırlıklı Battaniye Tercih Eden Polikistik Over Sendromu Olan Bireylerin Yorumları

S.G.

Teşekkürler @sinada.home otizm dostu bir işletme ve çok ilgili bir firma tüm PKOS olan ailelerimize öneriyorum.

B. Eğitim

@sinada.home biz de kullanıyoruz çocuklarda çok faydasını görüyoruz. Sakinleşmelerini sağlıyor. Sakin çocukla eğitim yapma da daha kolay oluyor.

K.A.

Destek olan herkese saolsunlar

Polikistik Over Sendromu (PKOS) Kaynaklı Uyku Problemleri İçin Tercih Edebileceğiniz Ağırlıklı Battaniyeler

Sinada ile Kazan, Kazandır!