Ağırlıklı Battaniye Dikkat Eksikliğine Nasıl Fayda Sağlar

Ağırlıklı Yorgan Dikkat Eksikliğine Nasıl Etki Sağlar?

Dikkat eksikliği günümüzde toplumda en sık rastlanan hastalıklardan biri haline gelmiştir. Sosyal hayatında dikkat eksikliği yaşayan bireyler, toplumsal ilişkilerini yönetmekte zorlanırlar. Dikkat eksikliği, bireyin okul, iş ve özel hayatını derinden etkiler.

Ağırlıklı battaniye dikkat eksikliği tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir.
Araştırmalara göre ağırlıklı battaniyenin dikkat eksikliğine iyi geldiği kanıtlanmıştır. Ağırlıklı battaniye kullanımı sonrasında dikkat eksikliği yaşayan çocukların okuldaki çalışmalarına daha iyi odaklanabildikleri ortaya çıkmıştır.

Bu yazımızda ise dikkat eksikliği nedir; dikkat eksikliğinin belirtileri; dikkat eksikliğinin tedavi yöntemleri ve dikkat eksikliği nasıl giderilir gibi konular anlatılacak olup ağırlıklı battaniyenin dikkat eksikliği üzerindeki olumlu etkilerinden bahsedilecektir. İyi okumalar dileriz.

Dikkat Eksikliği Nedir?

Dikkat eksikliği, çocukluk döneminde başlayan nöropsikiyatrik bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde yetişkinlerde dikkat eksikliği devam eder. Araştırmalara göre dikkat eksikliğinin toplumda görülme oranı %8 civarındadır. Dikkat eksikliği yaşayan bireyler, toplumsal ilişkilerinde sıkıntı yaşarlar. Yaygın olarak dikkat eksikliği kendini; unutkanlık, dürtüsel davranışların kontrolsüzlüğü, işleri yarım bırakma gibi durumlarda gösterir.

Dikkat Eksikliği Neden Olur?

Dikkat eksikliği, bireyin olaylara ya da sorunlara odaklanmasını engelleyerek konuya hakimliğini engeller. Dikkat eksikliğinin birçok nedeni bulunur. Araştırmalara göre dikkat eksikliği yaşayan kişilerin beyin anatomisi ve fonksiyonlarında bozukluklar ortaya çıkmıştır. Dikkat eksikliğin nedenleri arasında çevresel faktörler ve genetik önemli rol oynamaktadır. Genetik etkiler harici; hamilelik döneminde alkol ve tütün kullanımı, erken doğum, yetersiz beslenme, bilişsel ve duygusal travmalar sonucunda dikkat eksikliği yaşanabilir.

Dikkat Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Dikkat eksikliği kendini birçok davranışta gösterir. Yaygın olarak bilinen dikkat eksikliği belirtileri ise şu şekildedir: 

 • Dikkat dağınıklığı; detaylara dikkat etmeyerek kolay hataların yapılması. 
 • Odaklanma sorunu; konuya odaklanmada sorun yaşayarak işlerin tamamlanmasında zorluk yaşama.
 • Göz temasının kurulamaması; göz temasından kaçınma durumu.
 • Eşyaların sıklıkla kaybedilmesi ya da konulan yerin unutulması.
 • Aşırı derecede unutkanlık yaşanması.
 • Sıklıkla hata yapma.
 • Yapılması gereken işlerin tamamlanmaması, ertelenmesi ya da unutulması.
 • Planlama yapmada zorlanılması.
 • Sürekli hareket halinde olunması.
 • Sıklıkla hayal kurulması.

Ağırlıklı Yorgan Dikkat Eksikliğine Nasıl Etki Sağlar?

Dikkat Eksikliği Tedavisi Yöntemleri

Dikkat eksikliği bozukluğu tedavisi; kişinin yaşına, hastalığın seviyesine, var olan diğer hastalıklarına göre belirlenir. Dikkat eksikliği tanısı uzman psikiyatrist ve psikolog tarafından konulur. Tedavi yöntemleri, ilaçlı ve ilaçsız olarak ikiye ayrılır.

Ağırlıklı Yorgan Dikkat Eksikliğine Nasıl Etki Sağlar?Dikkat Eksikliği İlaçları

Dikkat eksikliği ilaçları; dikkat eksikliğini azaltarak, odaklanmayı arttırmaya yardımcı olur. İlaçlar doktor kontrolünde reçete ile verilmektedir.

Ağırlıklı Yorgan Dikkat Eksikliğine Nasıl Etki Sağlar?Terapi

Özellikle çocuklarda dikkat eksikliği terapi yöntemiyle iyileştirilebilir.  Dikkat eksikliği yaşayan çocuklar terapilerde; zaman yönetimi ve odaklanma becerilerini geliştirirler. Çocuğun terapisi yanında ebeveynlerin de eğitim alması gerekir. 

Ağırlıklı Yorgan Dikkat Eksikliğine Nasıl Etki Sağlar?Yaşam Tarzının İyileştirilmesi

Sağlıklı bir yaşam tarzı dikkat eksikliğinin giderilmesine yardımcı olabilir. Düzenli olarak spor yapılması, sağlık ve düzenli beslenme, omega 3 içerikli besinlerin tüketilmesi ve kaliteli bir uykunun yaşanması dikkat eksikliğine iyi gelir. 

Ağırlıklı Battaniye’nin Dikkat Eksikliği Üzerindeki Etkileri Nelerdir? 

Ağırlıklı battaniyeler dikkat eksikliğinin neden olduğu stresle ve bunalmışlık hissiyle başa çıkmanın yöntemlerinden biridir. Kolay uyumaya yardım eden ağırlıklı battaniye gün boyu zinde olmayı ve algıların açık olmasını sağlar. Ağırlıklı battaniyelerin temelinde derin basınç dokunuşunu taklit etmesi yatar. Bu temel bası sistemi strese neden olan sempatik sinir sistemini devre dışı bırakır. Böylelikle sakin hissetmeyi sağlayacak olan parasempatik sinir sistemi harekete geçer ve kişi kendini mutlu hisseder.

Ağırlıklı Battaniyenin Dikkat Eksikliğinin Etkilerini Azaltması İçin Hangi Özelliklere Sahip Olması Gerekir?

Ağırlıklı battaniyenin dikkat eksikliğinin etkilerini azaltması için sahip olması gereken özellikleri şu şekilde maddeler halinde sıralayabiliriz:

 • Ağırlıklı battaniye uyku sırasında tek bir alanda toplanmamalıdır.
 • Ağırlıklı battaniye,  vücuda ve kiloya uygun olarak kullanılmalıdır.
 • Ağırlıklı battaniyeler; sağlıklı, kokusuz ve çabuk kuruyan cam küreciklerle üretilmelidirSiz de eğer dikkat eksikliği yaşıyor ve kalitesiz bir uykudan şikayetçiyseniz; Sinada Home ağırlıklı battaniye sayfasını ziyaret ederek, size ve sevdiklerinize en uygun ağırlıklı battaniyeyi sipariş edebilirsiniz.
Ağırlıklı Yorgan Dikkat Eksikliğine Nasıl Etki Sağlar?
Ağırlıklı Yorgan Dikkat Eksikliğine Nasıl Etki Sağlar?

Ağırlıklı Battaniyenin Dikkat Eksikliğinin Etkilerini Azaltması İçin Hangi Özelliklere Sahip Olması Gerekir?

Ağırlıklı battaniyenin dikkat eksikliğinin etkilerini azaltması için sahip olması gereken özellikleri şu şekilde maddeler halinde sıralayabiliriz;

🌀Ağırlıklı battaniye uyku sırasında tek bir alanda toplanmamalıdır.
⚖️Ağırlıklı battaniyeler vücuda uygun olmalıdır.
🔮 Ağırlıklı battaniyeler; Sağlıklı, kokusuz ve çabuk kuruyan cam küreciklerle üretilmelidir.
🪶Ağırlıklı battaniyeler fazla ağır olmamalıdır.

Sinada Home ağırlıklı battaniye sayfasını ziyaret ederek, size ve sevdiklerinize en uygun ağırlıklı battaniyeyi sipariş edebilirsiniz.

Sinada ile Kazan, Kazandır!